medzi Izraelom a Hizballáhom. Podľa hovorcu francúzskeho kontingentu Bertranda Bonneaua 50 ženistov pripraví pôdu pre príchod ďalších francúzskych vojakov, ktorých očakávajú na budúci týždeň. Francúzsko už má medzi 2000 príslušníkmi mierových síl OSN, ktoré pôsobia v južnom Libanone od roku 1978, 200 svojich vojakov. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN oprávňuje vyslať do Libanonu do 15 000 vojakov mierových síl OSN. Ich úlohou je pomôcť 15
Cieľom mierových síl OSN je vytvoriť nárazníkovú zónu od rieky Lítátní smerom na juh. Do 28. augusta chce mať OSN v tomto pásme 3500 vojakov. Generálny tajomník OSN Kofi Annan žiadal členské štáty o poskytnutie mierových jednotiek s ubezpečením, že nebudú bojovať proti Izraelu, Libanonu alebo Hizballáhu. Taliansko v piatok prisľúbilo vojakov, hoci ich počet nekonkretizovalo. Fínsko sa rozhodlo vyslať do Libanonu 250 príslušníkov armády.
Minister obrany Libanonu Elias Murr včera vyhlásil, že armáda jeho krajiny bude tvrdo postupovať proti osobám, ktoré porušia Organizáciou Spojených národov sprostredkované prímerie medzi radikálnym hnutím Hizballáh a Izraelom. Podľa popredného libanonského politika bude každá raketa, vystrelená z územia Libanonu na Izrael, slúžiť záujmom Tel Avivu, ktorý incident takéhoto druhu "zrejme zneužije na ďalšie protilibanonské útoky". Elias al-Murr vyjadril nádej, že ozbrojenci Hizballáhu budú dodržiavať prímerie a zdržia sa akýchkoľvek provokatívnych akcií. Minister obrany pred novinármi dodal, že libanonská armáda v súčasnosti už intenzívne kontroluje hranice so Sýriou a vynasnaží sa zabrániť pašovaniu zbraní pre militantných islamistov aj na mori.
Za porušenie prímeria označil v sobotu generálny tajomník OSN Kofi Annan útok izraelského komanda na východe Libanonu. Sobotňajšia operácia mala podľa Izraela obranný charakter. Cieľom útoku na baštu ozbrojencov Hizballáhu bolo zastaviť nové dodávky zbraní a munície zo Sýrie a Iránu.
Autor: Nakúra/Bejrút/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.