"Sme ľudia, máme mať, ako sa hovorí aj v ústave, svojho sudcu, máme mať rovnaké podmienky."
Podľa Gašparoviča nie je potrebná kategorizácia ľudí, ktorí potrebujú špeciálneho sudcu. Spomínané inštitúcie pritom vznikli na to, aby účinnejšie bojovali proti korupcii a organizovanému zločinu. Gašparovič povedal, že sudcovia a prokurátori, ktorí na nich pracujú, prišli "stade, odkiaľ pán bývalý minister hovorí, že je korupcia v justícii". "To by museli prísť z Marsu, aby boli iní ľudia," dodal.
Ministerstvo pod vedením Štefana Harabina už vypracovalo návrh na zrušenie súdu, ale samo tvrdí, že je to len jedna z možných verzií.
Strana Smer ani predseda vlády Robert Fico sa stále nevyjadrili, či sú za zrušenie alebo zachovanie špeciálnych inštitúcií.
Podľa hovorkyne vlády a Smeru Silvie Glendovej sa k tomu vyjadria až po dôkladnej analýze, "ktorá ešte nie je uzavretá". Smer je vraj za čo najefektívnejší boj proti organizovanému zločinu.
Podľa Glendovej Smer odmieta "účelovú politizáciu vecnej a odbornej otázky, akou je pôsobenie Špeciálneho súdu, akej sme svedkami zo strany poslanca KDH Daniela Lipšica".
Špeciálnu prokuratúru chváli aj správa o stave prokuratúry za rok 2005, podľa ktorej má pozoruhodné výsledky. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa naposledy v júly vyjadril, že nevidí dôvod na jej zrušenie, ale nechce, aby riešila 500-korunové úplatky. Sami špeciálni sudcovia sú pritom za to, aby sa ich právomoci rozšírili napríklad aj o úkladné vraždy.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.