Belehrad (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš začal včera v Belehrade trojdňovú návštevu, ktorá ho postupne zavedie do Srbska, Čiernej Hory a Kosova. V diskusii so svojimi partnermi sa bude venovať predovšetkým otázkam bilaterálnych vzťahov a regionálnej problematike západného Balkánu, ktorý patrí medzi priority slovenskej zahraničnej politiky.
Na stretnutí so šéfom srbskej diplomacie Vukom Draškovičom v Belehrade vyslovil Kubiš presvedčenie, že Srbsko aktívne pracuje na naplnení cieľov, stanovených v Akčnom pláne pre spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY). Podľa Kubiša je spolupráca Srbska s ICTY veľmi dôležitá pre vzťahy Belehradu s Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou. V rámci programu v Podgorici podpíše Kubiš protokol medzi ministerstvami zahraničných vecí Slovenska a Čiernej Hory o vzájomnej spolupráci. Počas pobytu v Kosove minister Kubiš navštívi slovenský kontingent v medzinárodných mierových silách KFOR.
Praha (TASR) - Schôdzka lídrov a vyjednávačov ODS a ČSSD o podpore budúcej menšinovej vlády Mirka Topolánka sa včera skončila neúspechom. Rozpory sú údajne v programovej oblasti a v tom, že ODS chce zaistiť podporu vláde na štyri roky, ale ČSSD chce hovoriť iba o podpore na dva roky.
Napriek tomu, že o rozdielnych názoroch oboch strán sa pred stretnutím vedelo, výsledok rokovania v Hrzánskom paláci je pomerne prekvapivý, pretože odhalil narastajúcu nedôveru medzi týmito stranami. Ľutujem, ale v tento moment to na podporu menšinovej vlády ODS nevypadá, vyhlásil na odchode predseda sociálnych demokratov Jiří Paroubek a vytkol ODS, že rokuje s ČSSD ako keby Británia rokovala so zaostalou africkou krajinou. Podľa Paroubka je prístup ODS neseriózny a Topolánek nie je pripravený na kompromisy.
Šéf ODS Mirek Topolánek a podpredseda Ivan Langer napriek fiasku rozhovorov nestrácajú nádej, že dohoda s ČSSD ešte je možná. Pesimistom je, naopak, podpredseda ODS Petr Nečas.
Začal sa Svetový týždeň vody
Štokholm (TASR) - Otázka efektívneho využitia vody bude hlavnou témou medzinárodnej konferencie, ktorá sa včera začala v Štokholme pri príležitosti Svetového týždňa vody.
Cieľom vedeckého sympózia, na ktorom by sa mali zúčastniť odborníci zo 140 krajín, je dokázať, že výnosy z využitia vody sú väčšie v prípade, že sa krajiny delia o prístup k vode, a nie o vodu samotnú. Na stretnutí, ktoré bude trvať do 26. augusta, by sa odborníci mali zaoberať aj otázkami poľnohospodárstva, životného prostredia, korupcie a prírodných nešťastí.
Moskva (TASR) - Desať ľudí zahynulo a 31 bolo zranených pri bombovom výbuchu, ku ktorému včera ráno došlo na jednom z moskovských trhovísk. Výbuch bol pravdepodobne dôsledkom obchodného sporu alebo vyrovnávania účtov medzi zločineckými skupinami.
Výbuch zasiahol dvojpodlažnú arkádu na trhovisku Čerkizovskij, na severovýchode mesta, o 10.30 h miestneho času (08.30 h SELČ). Podľa zástupcu moskovského starostu Vladimira Resina išlo o explóziu domácky vyrobenej bomby. Po výbuchu sa zrútila sekcia trhoviska o rozlohe 200 štvorcových metrov, informovala hovorkyňa ministerstva pre výnimočné situácie Julija Studnikovová. Ako ďalej uviedla, medzi mŕtvymi sú aj najmenej dve deti. Generálna prokuratúra vyšetruje incident ako vraždu.
Zrážka vlakov si vyžiadala 58 mŕtvych
Káhira (TASR) - Dva osobné vlaky sa včera zrazili v severnom Egypte, pričom zahynulo 58 osôb a ďalších 161 utrpelo zranenia. Informovali o tom egyptské policajné zdroje.
K incidentu došlo v skorých ranných hodinách, o 06:30 h SELČ, v meste Kaljúb, ležiacom 20 kilometrov severne od hlavného mesta Káhira, keď sa vykoľajili a prevrátili štyri vozne. Jeden z vlakov pritom narazil zozadu do druhého.
Požiar, ktorý v dôsledku nehody vypukol, uhasili. Na miesto nešťastia prišlo asi 25 sanitiek, ako aj stovky príbuzných cestujúcich zo zrazených vlakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.