pravé dreváky!
Vznik tejto zaujímavej obuvi datujeme do obdobia neskorého stredoveku. Prvé drevené topánky boli úplne jednoduché, nezdobené a používali ich najmä ľudia na farmách. Dôvodom bola hlavne ich praktická stránka. Napriek ich nemalej hmotnosti, boli tým najpohodlnejším, čo si mohli farmári priať. Rýchlo sa obúvali a vyzúvali, ale hlavne z bezpečnostného hľadiska boli nenahraditeľné. Úlohou tejto obuvi bolo zabránenie preniknutia rôznych nebezpečných predmetov, ako napríklad klincov. Dreváky sú totiž také pevné, že nič ostré nimi nedokáže prejsť.
Výroba
Kedysi sa dreváky vyrábali výlučne ručne a vyžadovalo si to veľkú zdatnosť v tomto odbore, lebo samotná výroba bola veľmi náročná. Majster potreboval hlavne sekeru, nôž a samozrejme pevné drevo. Zvyčajne sa používalo drevo z vŕby a topoľa, ale objavovali sa topánky aj z iných druhov dreva. Najťažším krokom bolo jeho vytesanie do požadovanej podoby. Potom sa vyhĺbila "diera" dovnútra a nakoniec sa pomocou noža doladili posledné maličkosti. Časom sa z remesla stala masová produkcia tohto druhu topánok. Dnes sa vyrábajú viac menej pomocou strojov, ale stále za asistencie človeka. Aby dreváky ulahodili aj náročnému oku kupujúceho, začali sa rôzne zdobiť, maľovať či lakovať.
21. storočie
Dreváky sa stali dôležitou súčasťou holandskej kultúry a zároveň jedným z hlavných symbolov tejto krajiny. Je to podmienené historicky, no aj svojou obľúbenosťou medzi obyvateľmi. Dokonca sú to práve dreváky, ktoré prinášajú Holandsku množstvo turistov. Tí si potom prinášajú z dovoleniek maličké napodobeniny vo forme kľúčeniek, alebo "klasické" topánočky v reálnej veľkosti.
Autor: sil
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.