ľahším terénom. Takýto model sa na trhu čoskoro objaví, pretože automobilka Škoda zverejnila prvé informácie o novom modeli Octavia Scout (teda skaut). Octavia Scout patrí do stále rastúceho segmentu vozidiel na aktívne využívanie voľného času a technicky vychádza z modelu Octavia Combi 4x4.
V porovnaní s modelom Octavia Combi 4x4 je nový model Scout približne o 1 cm dlhší (dĺžka vozidla je 4 581 mm), o 1,5 cm širší a o 1,3 cm vyšší. Prírastok rozmerov je dôsledkom použitia nového robustného predného a zadného nárazníka, bočných ochranných líšt a nástavcov prahov. Vozidlo je sériovo vystrojené pozdĺžnym strešným nosičom, prednými hmlovými reflektormi v nárazníku a ochranným lemovaním blatníkov. Predná i zadná časť vozidla je chránená veľkými nájazdovými krytmi. Svetlá výška vozidla je o 40 mm väčšia ako u bežnej Octavie s pohonom len predných kolies a o 16 mm väčšia ako u Octavie 4x4. Nová Octavia Scout jazdí na 17-palcových odlievaných ráfikoch Proteus, ktorých tvar je optimalizovaný tak, aby sa znížilo riziko ich poškodenia pri jazde v teréne. Výfukové potrubie je ukončené leštenou koncovkou z ušľachtilej ocele. V interiére vozidla zaumme kožou obšitý volant, hlavica radiacej páky a rukoväť parkovacej brzdy. Medzi prednými sedadlami je objemný odkladací Jámbo-Box, na prístrojovej doske je pred spolujazdcom rukoväť. Poťahové látky sedadiel boli vybraté špeciálne pre tento nový model.
Nový model Octavia Scout sa bude dodávať s dvomi motormi. Pôjde o dvojlitrový motor FSI, ktorého maximálny výkon je 110 kW a najvyšší krútiaci mment je 200 Nm, a o dvojlitrový turbodieselový motor, ktorého výkon je 103 kWa krútiaci moment 320 Nm. Vznetový motor je vystrojený bezúdržbovým filtrom tuhých častíc. Obidva motory sú kombinované so šesťstupňovou prevodovkou. Model Scou je vystrojený osvedčeným pohonom všetkých štyroch kolies, ktorý preukázal svoje schopnosti už v modeli Octavai Combi 4x4. Systém pracuje s premenlivým rozdeľovaním krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá podľa ich aktuálnych trakčných schopností, a to prostredníctvom medzinápravovej lamelovej spojky Haldex.
Škoda Octavia Scout bude mať svetovú premiéru na septembrovom autosalóne v Paríži a na trh sa dostane v prvom štvrťroku 2007.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.