Niektorí učenci napísali svoje diela až po osemdesiatke, Pythagoras sa dožil 90 rokov
Podľa literatúry o dĺžke života ľudí v staroveku na africkom kontinente bola táto nízka. V Egypte zomierali často 19-roční a tridsiatke, ale dožívali sa zriedkavo aj 60 rokov, ba aj nad osemdesiat. O Grékoch v staroveku sa hovorí, že museli poznať elixír mladosti, pretože porovnaní s ostatnými národmi sa dožívali na vtedajšiu dobu mimoriadne vysokého veku, aký sa inde nevyskytoval. Priemerná dĺžka života bola ako je dnes u nás. Ak sa pozriete do encyklopédie a vypočítate si vek gréckych učencov podľa roku narodenia a úmrtia, budete prekvapení. Všade sú aj údaje, kedy napísali svoje diela. Niektorí až po osemdesiatke. Asi niečo bude na "elixíre mladosti", aj keď pomyselnom. Vojenská služba bola povinná do šesťdesiatich rokov. Kým v súčasnosti sa vek ľudí zastávajúcich riadiace funkcie znižuje a všade vládne mladosť, v Sparte aj v Aténach mohli verejné funkcie vykonávať iba najstarší a najváženejší obyvatelia. Pripomeňme si niektorých učencov, ktorých mená nie sú vám neznáme. Napadlo by vás, keď ste sa v škole trápili na matematike s Pythagorovou vetou, že jej autor bol aktívny do deväťdesiatky? Ani autor lekárskej prísahy Hippokrates nerobil hanbu svojmu povolaniu, keď sa dožil 83 rokov.
Platón (427 - 347 pred n. l.) - jeden z najväčších mysliteľov v dejinách filozofie, zakladateľ aténskej filozofickej školy Akadémia všetky svoje diela napísal vo forme dialógu, okrem Listov a Obrany Sokratesa. Vo vrcholnom období rozpracoval učenie o ideách a o spoločnosti (Ústava). Bol vynikajúcim štylistom. Pri návštevách Sicílie sa pokúšal realizovať myšlienku filozofa - panovníka na dvore syrakúzskeho tyranského vládcu Dionýza II., nepochodil však u neho. Platón bol aktívny až do osemdesiatich rokov, kedy zomrel.
Hippokrates (400 - 377 pred n. l.) - otec lekárstva, matematik a filozof, ktorý stanovil etické zásady lekárskeho povolania, ktoré sa uviedli do života ako Hippokratova prísaha, ktorú skladajú lekári dodnes. Jeho zdravotný stav bol vynikajúci a nepoznal choroby. Zomrel v plnej sile a práci v 83 rokoch.
Diogenes zo Sinopy (412 - 323 pred n. l.) - filozof a najznámejší predstaviteľ kynickej školy, ktorej zásady uplatňoval vo svojom živote a preto podľa tradície žil v sude na sklonku svojho života. Kynická škola hlásala zbytočnosť uspokojovania potrieb. Odmietala aj ustanovenie štátu, náboženské tradície aj sobáše. Diogenes kritizoval uštipačným spôsobom, až cynickým, spoločenské normy a sám stelesňoval ideál sebestačnosti. Dožil sa 89 rokov.
Giórgias (480 - 380 pred n. l.) - bol filozof a rečník a hlavný predstaviteľ sofistickej filozofie. Obhajoval radikálnu skepsu proti poznaniu pravdy a bol jej stúpencom. Zomrel ako storočný, v niektorých starých písomnostiach sa uvádza neskorší vek úmrtia - o sedem rokov.
Demokritos (460 - 370 pred n. l.) - grécky filozof a učenec, autor prvej materialistickej filozofie. Rozvinul teóriu atómov, zaoberal sa všetkými odbormi prírodných vied, literatúrou, psychológiou, otázkami práva a mravnosti, mal encyklopedické vedomosti. Ak prvý v dejinách gréckej filozofie si položil veľmi závažnú otázku: Ako vnímame a poznávame svet? Odpoveď na ňu nepoznáme dodnes.
Demokritos bol podľa jeho životopiscov vynikajúcim lekárom a bádateľom, napísal 80 kníh, z ktorých sa zachovali iba zlomky. Jeho materialistické učenie označovali niektorí v jeho dobe za kacírske. S príchodom kresťanstva bol aj z týchto dôvodov dosť dlho "zabudnutý". Podľa dátumov narodenia a úmrtia sa dožil 90 rokov, podľa životopisca o 5 rokov viac.
Solón (7. - 6. storočie pred n. l.) - aténsky štátnik, zákonodarca (Solónove zákony) a básnik. Zrušil otroctvo pre dlhy a za štátne peniaze vykúpil mnohých Aténčanov. Zaviedol porotný súd, jednotný systém mier a váh, rozdelil občanov do štyroch tried podľa ročného výnosu plodín a podľa toho odstupňoval občianske práva a povinnosti. Bol prvým aténskym básnikom a zaradili ho medzi sedem mudrcov starovekého Grécka. Dožil sa 82 rokov.
Pythagoras (580 - 490 pred n. l.) - filozof, vedec, politik, zakladateľ filozofickej školy pythagoreizmu vynikajúci matematik a autor známej Pythagorovej vety. Dožil sa 90 rokov.
Sokrates (469 - 399 pred n. l.) - filozof a mysliteľ, ktorým svojim mravným zásadám podriadil a aj obetoval život. Delfská veštiareň ho vyhlásila za najmúdrejšieho človeka, na čo reagoval tak, že od ostatných sa líši iba tým, e si uvedomuje svoju neznalosť. Známy je jeho výrok: "Viem, že nič neviem". V 70 rokoch bol odsúdený na smrť vypitím bolehlavu, čomu sa podriadil, aj keď mohol ujsť."
Sofokles (496 - 406 pred n. l.) - Slávny dramatik a básnik, autor 120 hier, z ktorých sa zachovalo iba sedem kompletných tragédií, medzi nimi známa Antigona, Elektra, Oidipus kráľ, Oidipus na Kolóne. Sám vystupoval ako herec, mal však slabý hlas, preto sa divadla vzdal. Do hier zaviedol tretieho herca, maľované dekorácie a rozšíril zbor. Zomrel ako 90-ročný.
V čom spočívala dlhovekosť starovekých Grékov, to sa zatiaľ nevie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.