trosky. Asi 150 príbuzných a priateľov sa zúčastnilo na smútočnom akte, ktorý sa konal na kopci neďaleko poľa pri dedine Sucha Balka, kde sa stroj zrútil.
Keď ortodoxní kňazi v dlhých čiernych rúchach začali prednášať modlitby pri veľkom drevenom kríži, museli lekári niekoľkým príbuzným poskytnúť pomoc. Asi sto policajtov stojacich v jednej línii oddeľovalo smútiacich od trosiek Tupoleva 154. Skupina zúfalých pozostalých sa pokúsila k lietadlu priblížiť, príslušníci im v tom ale zabránili. Väčšina príbuzných pricestovala na Ukrajinu v stredu večer na palube mimoriadneho letu z Petrohradu, kde malo havarované lietadlo prichádzajúce z čiernomorského letoviska Anapa pristáť. Identifikácia tiel sa začala včera.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na včera národný deň smútku. Zástavy boli spustené na pol žrde a v krajine sa konali smútočné obrady.
Príčina havárie sa stále vyšetruje, podľa ruských a ukrajinských predstaviteľov sa však pod tragédiu významnou mierou podpísalo extrémne nepriaznivé počasie. "Bola to veľmi zložitá poveternostná situácia, takéto búrky sú v regióne veľmi ojedinelé," povedal pre vládny denník Rossijskaja Gazeta šéf Ruskej federálnej leteckej služby Alexander Neradko. Takéto špecifické búrkové podmienky sa podľa jeho slov skoro nikdy v Európe nevyskytujú.
Úlohu pravdepodobne zohrali "viaceré nepriaznivé faktory". Lietadlo letelo vo výške 12 400 metrov, keď ho búrka zasiahla. Letné búrky vo veľkej výške môžu so sebou priniesť poryvy vetra s rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu, povedal pre denník Izvestija šéf ruskej leteckej kontroly Sergej Kovaljov. "Keď sa lietadlo nachádza na takejto úrovni, je to ako byť medzi kladivom a nákovou. Lietadlo sa odrazu stane nekontrolovateľným," povedal Kovaljov. Ruskí vyšetrovatelia teraz podrobujú analýzam záznamy z dvoch čiernych skriniek a nahrávky konverzácie medzi pilotmi a dispečingom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.