zhromaždení pri príležitosti osláv 62. výročia SNP v Banskej Bystrici. Aj takto vníma odkaz SNP dnešnej politickej scéne, pretože jedným z významných prvkov povstania bolo, že sa doň zapojili predstavitelia ľavice aj pravice, agrárnici, demokrati i sociálni demokrati a komunisti.
"Po kritických rokoch 1992 a 1993 najmä zásluhou občanov sa niektoré myšlienky Povstania opäť dostávajú do povedomia ľudí, a vôbec vznik a potreba Povstania. Jednotlivci aj politické strany, hoci stáli na opačných brehoch, si totiž uvedomili, že fašizmus môžu poraziť len spoločnou silou," konštatoval prezident.
Ocenil početnú účasť zástupcov jednotlivých ambasád na oslavách. Je podľa neho signálom, že aj v zahraničí má SNP svoje miesto medzi historickými udalosťami, ktoré sa podieľali na potlačení fašizmu v Európe a vo svete.
Premiér Robert Fico vidí odkaz SNP predovšetkým v tom, že ľudia našli odvahu. "Nám niekedy chýba, najmä pokiaľ ide v dnešnej dobe o vyslovenie vlastných názorov a postojov. Takže keď už nič iné, ak si myslíme, že netreba vysloviť postoj alebo názor, mali by sme vrátiť myseľ do roku 1944 a pochopiť, v čom je odkaz SNP," povedal Fico.
Účasťou na spomienkovom zhromaždení spojenou s kladením vencov vyjadrili úctu padlým účastníkom SNP aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška, minister vnútra Robert Kaliňák, minister kultúry Marek Maďarič, predstavitelia veľvyslanectiev 18 štátov a ďalší hostia. Na podujatí sa zúčastnili stovky občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.