môžeme sa tešiť na nové mlátenie ľudí. Ešteže existujú aj rozumnejší tí, ktorí včera demonštrovali za toleranciu v Nitre či podpísali výzvu umelcov za zastavenie extrémizmu.
Je zlé, že ani násilnosti, ktorými bol Rubikon prekročený, neprimäli politické špičky meniť slovníky a stratégie. Vzťahuje sa to na všetkých na slovenskej i maďarskej strane. Reči ministra Kubiša po zasadaní vlády o "kampani na diskreditáciu SR, vlády, ale aj politických síl, ktoré stoja za vládou", sú komplexne paranoické a filozofiou i slovníkom kráčajú plne v duchu Mečiarovej sebaobrany z rokov 90.-tych. Stotožňovať seba, resp. vládu a "politické sily" za ňou, so štátom, je prvý skrat. Už sme si odvykli navykneme ešte raz.
Podstatnejšia ako stihomam je konfrontačná línia reakcie. Aj keby bolo pravdou, že ide o maďarské sprisahanie, komu prospeje verejné napádanie susedov a SMK? Tí, komu určite nie, sú potenciálne budúce obete násilností. Prvoradou povinnosťou politikov je v tejto situácii utíšiť vášne a nedávať zámienku k roztáčaniu novej špirály. Argumentácii, že "predstavitelia SMK sú skoro každý deň v Budapešti, kde rokujú s predstaviteľmi rôznych politických síl", rozumejú možno voliči SNS, azda HZDS a presne tí, ktorí si chcú do Maďarov ešte udrieť. Kubiš nechápe, že dôležité nie sú akési politické pozadia, ale to, aby ako zodpovedný politik šíril pokoj. Teda celá vláda. Vyzdvihovať z vládnej pozície, teda ako oficiálny názor štátu, že Budapešť a SMK vedie akýsi apriori zlý úmysel, dokonca "evidentná snaha o eskaláciu", je ideálny krok k stupňovaniu napätia. Netuší minister, že ho možno s radosťou počúvajú práve tí extrémisti, voči ktorým "vláda nielen deklaratívne" podľa neho vystupuje? Odkiaľ asi berú magori, ktorí útočili v Nitre a Sládkovičove, inšpiráciu? Pokiaľ na juhu naozaj pribúda agresie, tak z akého zdroja čerpajú?Na celom výstupe Kubiša je najhroznejšie to, že dôraz nepoložil na ľútosť, sústrasť a pohoršenie z etnickej bitky, ani na opatrenia, ktorými by im mali v budúcnosti predísť, ale politické špekulácie a konšpiratívne vysvetlenia.
Nedá sa odprisahať, že Budapešť sleduje nejaké postranné ciele. Ale správajú sa presne tak, aby podozrenie na Slovensku, že tlčú zo situácie kapitál, bolo čo najväčšie. Maďarská vláda vytvorila koncepciu, že účasť Slotovej strany vo vláde je akoby legitimizáciou násilia. A že bijci, ktorí sa prezentovali v Nitre a Sládkovičove, sa akceptáciou SNS cítia posmelení resp. potvrdzovaní, že majú štátny súhlas. Z toho vychádza oficiálny maďarský záver, že agresia na Slovensku eskaluje dva mesiace a vláda je zodpovedná, lebo Fico sa nedištancuje obdeň od každej mediálnej upútavky na nejakú krčmovú výtržnosť. Pričom chýbajúce čriepky do mozaiky besniaceho slovenského nacionalizmu dokladajú médiá, ktoré tupírujú realitu obrazmi o "dramaticky narastajúcom protimaďarstve po nástupe novej vlády", resp. Jánovi Slotovi, ktorý "v uplynulých týždňoch temer rutinne robil protimaďarské vyhlásenia, ktoré, hoci Budapešť žiadala, nikdy nenasledovalo dištancovanie sa na najvyššej úrovni". (Minimálne mesiac už Slotu vidieť ani počuť nebolo.) Ak toto nie sú manipulácie, tak určite skreslenia. O maďarskej nóte platí to isté, čo o Kubišovom extempore neupokojuje vášne, ale generuje napätie. Ak sú Gyurcsány a spol. takí vydesení, mali intervenovať tichou diplomaciou. Nie. Oni chceli od Fica verejný dištanc už v prípade pálenia vlajky na internete, z čoho sa vysmiali aj rozumnejší "slovenskí" Maďari.
Pál Csáky má pravdu, že "proces sa začal vstupom SNS do vlády". To áno. Ale aký proces? Skutočnosť, že strana delirického paviána sa stala členom koalície, dostala zdrvujúce recenzie medzi eurosocialistami a povedie k izolácii Fica a zrejme i slovenskej vlády. Táto strana sa za dva mesiace pri moci ale nijako neprejavila. Nijako. Teda ak nerátame, že ministerstvo školstva pod šéfom zo SNS (Mikolaj) pripustilo maturitu z matematiky v menšinovom jazyku (čo doteraz nebolo) a ticho sa prizerá, ako podpredseda Čaplovič pripravuje zákon o financovaní menšinových kultúr (ktorý cez Mikloša SMK nepresadila). Slota sa ozval dvakrát v júli v Lidových novinách a Die Presse. Všetko ostatné, čo sa tvári ako politická realita, ako "narastanie napätia medzi Slovákmi a Maďarmi" (a pod)., je slovenské a maďarské bľabotanie v éteri, reakcie a reakcie na reakcie. Proces sa začal skutočne nástupom SNS do vlády, zvyšok je tvorba všetkých ostatných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.