prezidentom Václavom Klausom na Pražský hrad. Podľa zistenia českého denníka Mladá fronta Dnes by kabinet mal mať desať členov ODS a piatich nestraníkov.
Na tajnom zozname kandidátov je medzi nestraníkmi česká generálna konzulka v Los Angeles Gita Fuchsová, s ktorou Topolánek ráta ako s ministerkou kultúry, či vysokoškolský pedagóg Bedřich Moldan, ktorý povedie ministerstvo životného prostredia. Nestraníkov Topolánek navrhuje aj na posty ministrov zahraničných vecí, obrany a poľnohospodárstva. Českú diplomaciu by mal viesť bývalý český veľvyslanec v USA Alexander Vondra, rezort obrany bude v rukách bývalého riaditeľa Ústavu medzinárodných vzťahov Jiřího Šedivého a ministerstvo poľnohospodárstva povedie Miroslava Kopicová, ktorá na ministerstve vedie odbor bezpečnosti potravín.
Všetky zvyšné rezorty obsadia členovia ODS. Ministrom pre miestny rozvoj sa má stať bývalý primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič, financií by sa mal stať predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, ministrom vnútra podpredseda strany Ivan Langer a zdravotníctva šéf klubu senátorov za ODS Tomáš Julínek. Rezort dopravy chce Topolánek zveriť poslancovi Alešovi Řebíčkovi, ministerstvo priemyslu a obchodu poslancovi Martinovi Římanovi, ministerstvo práce a sociálnych vecí Petrovi Nečasovi.
Vo vláde sa neobjaví meno ministra bez kresla Pavla Zářeckého, doterajšieho ministra a šéfa legislatívnej rady vlády v kabinete Jiřího Paroubka. Jeho agendu Topolánek začlenil do pôsobnosti ministra spravodlivosti. Tým by sa mal stať poslanec Jiří Pospíšil. Podľa MFD by prezident mohol vládu vymenovať v pondelok, ale nie je vylúčené, že v inom zložení. To v prípade, ak by vznikajúci kabinet ešte podporili kresťanskí demokrati a zelení, a výmenou za to by chceli mať na zloženie vlády vplyv.
Vláda premiéra Jiřího Paroubka už ráta svoje posledné dni. Členovia kabinetu v demisii sú už iba poverení výkonom svojich funkcií a momentom menovania novej vlády svoje úrady opustia. Stane sa tak pravdepodobne na budúci týždeň. Niektorí z ministrov ale dostanú od štátu tzv. odchodné, a to aj stovky tisíc korún. Z 18 členov Paroubkovej vlády ich 11 pokračuje v kariére ako poslanci, a nárok na odchodné preto nemajú. Je medzi nimi aj premiér a predseda ČSSD Jiří Paroubek. Ale ďalších sedem členov kabinetu dostane od štátu tučné odškodnenie. Najmenej, necelých 110 000 Kč (147 000 Sk), dostane minister poľnohospodárstva Jan Mládek (ČSSD), ktorý bol vo vláde najkratšie. Podstatne lepšie je na tom končiaca ministerka školstva Petra Buzková (ČSSD), ktorej pošlú na konto takmer 550 000 Kč (736 450 Sk). Rekordmanom Paroubkovej vlády je podpredseda kabinetu a minister spravodlivosti Pavel Němec (na snímke). Na rozdiel od Buzkovej sa o zvolenie do Poslaneckej snemovne uchádzal, ale ním vedená Únia slobody-DEU u voličov fatálne prepadla a do Snemovne sa neprebojovala. Aj vďaka tomu dostane vicepremiér Němec od štátu 663 500 Kč (888 427 Sk).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.