Bratislava - Voľba nového šéfa Ústavu pamäti národa bude tajná. Rozhodol o tom včera výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Výbor pritom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
neodporučil poslancom ani jedného z deviatich kandidátov. Náhradníka za Jána Langoša, ktorý zahynul pri dopravnej nehode, bude parlament vyberať vo štvrtok. Reálnu šancu na úspech majú dvaja kandidáti SNS Peter Bielik a Adrián Kucek alebo kandidáti samotného ústavu Ladislav Bukovszky a Marián Gula. Ak poslanci na prvýkrát nikoho nezvolia, voľba sa zopakuje už len s dvoma kandidátmi. Ak by ani vtedy parlament nikoho nezvolil, celý proces sa zopakuje od začiatku. Do druhej voľby sa môžu prihlásiť aj tí, čo neuspeli v prvej.
Okrem spomínaných kandidátov je na zozname bývalý šéf SIS Ladislav Pittner, ktorého navrhuje SDKÚ, a Ján Vojtek, Michal Ciklamini, Milan Mojš-Kováč a Ján Bicko, ktorí sa prihlásili sami.
Výbor pre ľudské práva včera zároveň schválil výročnú správu ÚPN, ktorú vypracoval ešte Langoš. Podpredseda správnej rady Ján Ondriaš poslancov informoval, že vlani dostal ústav od SIS aj úplne nové materiály, ktoré boli v niekoľkých vreciach vyradené na skartáciu. "Je to mimoriadne cenný materiál s výnimočnou výpovednou hodnotou," píše sa vo výročnej správe. Podľa nej ide o zachovanú registratúru jednotlivých útvarov ŠtB, takzvané dohľadané spisy a archívne dokumenty. Všetky boli určené na likvidáciu.
Podpredseda výboru František Mikloško požiadal, aby Slovensko vyvíjalo tlak na Rakúsko, ktoré odmieta od roku 1990 otvoriť svoje archívy. Podľa Mikloška pritom existuje podozrenie, že rakúski pohraničiari v rokoch 1945 až 1953 spolupracovali so Sovietmi a strieľali do našich ľudí. "Československé orgány žiadali Nemecko a Rakúsko o informácie, ktoré sa týkajú prechodov cez hranice. Nemci boli ochotní, Rakúšania nie," povedal Mikloško. "Na hranici bolo zastrelených veľmi veľa ľudí aj vtedy, keď tam ešte nebol žiadny drôt."