kritizoval posledné incidenty na Slovensku i v Maďarsku. Prípad z Nitry, pri ktorom bola napadnutá 23-ročná žena, aj vyčíňanie maďarských futbalových fanúšikov označil Lantos za neakceptovateľné, necivilizované, primitívne a nehodné 21. storočia. "Pre takéto správanie neexistuje ospravedlnenie ani vysvetlenie," povedal. Takéto incidenty musia byť podľa jeho slov okamžite potrestané. Zdôraznil pritom, že násiliu treba aj predchádzať. "Všetci žijeme v sklenených domoch a preto nie je možné hádzať kamene po iných domoch, keďže sami žijeme v sklenenom," varoval kongresman za Demokratickú stranu po svojom stretnutí s ministrom zahraničia Jánom Kubišom.
Tom Lantos, ktorý je maďarského pôvodu, patril medzi prvých zahraničných politikov, ktorí kritizovali vytvorenie koalície Smeru, SNS a HZDS. Pred niekoľkými dňami povedal, že sa chystá navrhnúť Kongresu, aby rezolúciou odsúdil účasť SNS v slovenskej vláde. Včera Lantos povedal, že sa v otázke rezolúcie ešte nerozhodol. Pripomenul však, že podporil rezolúciu, ktorá sa týkala odsúdenie vstupu Slobodných do rakúskej vlády a svoj postoj zopakuje vždy, keď sa do ktorejkoľvek zo svetových vlád dostanú xenofóbni ľudia alebo strany.
Lantos uvítal slová ministra Kubiša, že sa vláda "pridržiava politiky nulovej tolerancie pokiaľ ide o prejavy xenofóbie, nacionalizmu, pokiaľ ide akékoľvek antimaďarské kroky". Aj tak však pripomenul, že sú v koalícii aj "jedinci, ktorých tvrdenia sú namierené proti tejto tendencii". Slovenskú vládu priamo nekritizoval, ale povedal, že "tento región nie je imúnny pred rakovinou rasovej, náboženskej alebo etnickej neznášanlivosti". Pri takýchto problémoch by práve vedenie krajiny malo stáť na čele tých, čo neznášanlivosť kritizujú, dodal Lantos.
Kongresman Lantos sa v uplynulých dňoch stretol s maďarskou ministerkou zahraničia Kingou Gönzovou. Po včerajšej návšteve Bratislavy sa chystal večerať s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom. Po stretnutí s ministrom Kubišom naznačil, že aj s Gyurcsányom sa má rozprávať o napätí medzi Slovákmi a Maďarmi.
Už v polovici 90. rokov kritizoval Tom Lantos oživovanie spomienok na vojnový slovenský štát a Jozefa Tisa. V roku 1999 sa zasa otvorene postavil za zmeny, ktoré nastali po odchode HZDS do opozície.
Bútora: Lantos je v USA autoritou
Kongresman Tom Lantos je podľa bývalého veľvyslanca v USA Martina Bútoru v americkom Kongrese vysoko rešpektovanou osobnosťou. "Má kredit naprieč politickým spektrom a považuje sa za znalca krajín strednej, východnej i južnej Európy," povedal. Bútora si myslí, že Lantosove názory sú a boli rešpektované aj prezidentmi USA od začiatku 80. rokov. Preto možno usudzovať, že pokiaľ by sa Lantos rozhodol v Kongrese presadiť rezolúciu odsudzujúcu účasť SNS vo vláde, mohlo by sa mu to podariť. Prijatie takéhoto stanoviska by potom mohlo mať aj vplyv aj na vzťahy USA a Slovenska.
Praktický dopad prípadného zhoršenia vzťahov si Bútora netrúfa odhadnúť. Pripomenul však, že na nacionalizmus a xenofóbiu sú Američania citliví.
Lantos patril aj k silným podporovateľom vstupu Slovenska do NATO. Jeho kritické vyjadrenia Bútora v žiadnom prípade nevníma ako protislovenské. Pripomenul, že rovnako kriticky sa Lantos vyjadroval k pomerom v Maďarsku, v USA i v iných krajinách.
Autor: knm, mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.