reguláciu sieťových odvetví návrh, aby domácnosti od budúceho roka platili za plyn na vykurovanie, varenie a ohrev teplej vody o 15 percent viac ako dnes. Podľa našich informácii úrad povolí zvýšiť cenu o menšie percento.
Lehota, dokedy má regulačný úrad rozhodnúť, nekončí dnes, ako sa objavilo v médiách, ale až na budúci týždeň. „Termín vyprší 12. septembra," povedal hovorca úradu Miroslav Lupták.
Naposledy úrad zvyšoval ceny v januári, približne o 5 percent. Vlani v októbri to bolo zhruba o 20 percent. Podľa množstva spotrebovaného plynu dnes domácnosti platia za jeden kubík od 12,9 do 17,2 koruny.
Ak úrad v plnej miere nevyhovie cenovým návrhom regulovaných subjektov, nestane sa to prvýkrát. Napríklad vlani v októbri chcel SPP zdražieť plyn o 22 percent, úrad povolil iba 20,3 percenta. Stalo sa tiež, že úrad znížil navrhovaný rast o niekoľko desiatok percent. Nešlo však o ceny SPP, ale o niektoré teplárne.
„Neznamená to, že keď nám firmy predložia svoj návrh, musíme ho hneď schváliť," povedal Lupták. Úrad kráti navrhované zníženia, ak napríklad zistí, že firma si zaradí do oprávnených nákladov položky, ktoré tam nepatria. Takisto môže mať iný názor na výšku primeraného zisku alebo odlišné predpoklady vývoja kurzu dolára či cien ropy na svetových trhoch, od ktorých sa odvíjajú aj ceny plynu. „Robíme korekcie na základe našich vlastných predpokladov," povedal Lupták.
SPP chce zvýšiť ceny pre drahú ropu. Úrad totiž vlani predpokladal, že priemerná cena ropy bude tento rok od 53 do 54 dolárov za barel, v skutočnosti sa však dostala nad 70 dolárov. „V každom prípade je priemer podstatne vyšší, ako prognóza úradu," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Drahá ropa a rozdiely medzi odhadmi a realitou podľa nej spôsobili, že plynári teraz predávajú domácnostiam zemný plyn za cenu, ktorá nepokrýva ani ich náklady. „Keby sme o zvýšenie nepožiadali, predávali by sme plyn so stratou."
Ministerstvo hospodárstvo si však myslí, že ceny plynu sú nadsadené. Pri rokovaniach od SPP požadovalo, aby ich znížil o 5 percent. Plynári to odmietli. Rezort zatiaľ na prípadné zvýšenie cien reagovať nebude. „Pripravujeme analýzu situácie na trhu s energiami, legislatívneho prostredia a cien energií," povedal hovorca rezortu Branislav Zvara. Materiál by mala dostať vláda v polovici septembra. „Až potom zareagujeme," hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.