holokaustu a rasového násilia. Šéf SNS Ján Slota, ktorý svojimi výrokmi vyvolal ostré reakcie doma i v zahraničí, sa na hlasovaní nezúčastnil. Šéf klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že Slota musel popoludní odísť na rokovanie do Žiliny, za kľúčové považuje, že odobril súhlas klubu SNS s návrhom.
Za prijatie vyhlásenia, ktorého navrhol šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru, hlasovali všetky parlamentné strany s výnimkou SDKÚ. Tá sa vyjadrila, že považuje za alibizmus a falošnú hru, ak Smer a vláda prehadzujú problém na všetky politické strany v parlamente. Podpredseda SDKÚ Eduard Kukan, ktorý prečítal v snemovni stanovisko strany, povedal, že "súčasné napätie na Slovensku nespôsobili občania, ale politici".
Spýtal sa, "akú cenu má vyhlásenie proti extrémizmu schválené politikmi, ktorých správanie a výroky extrémizmus podnecujú". Prijatie dokumentu svedčí podľa SDKÚ o tom, že dianie v oblasti ľudských práv na Slovensku sa vymyká európskym pomerom a vymyká sa z rúk slovenských štátnych inštitúcií. Navyše nepovažuje za dôstojné spájať tému holokaustu a kriminálnych incidentov z posledného obdobia.
Poslanec KDH František Mikloško na Kukanovu otázku, na čo je to dobré, odpovedal, že vyhlásenie bude pre politikov zaväzujúce a bude možné porovnať to, za čo hlasovali, s tým, čo budú hovoriť. Pál Csáky z SMK povedal, že napriek súhlasu SMK s vyhlásením parlamentu, strana nemení postoj k Slotovi a vládnej koalícii. "Politický rozpor medzi SMK a SNS zostáva, nesmie sa však prenášať na občanov." Postoj SDKÚ považuje Csáky za prekvapujúci. Vladimír Palko z KDH pripustil, že SDKÚ sa chce prezentovať ako obhajkyňa národnoštátnych záujmov.
Vo vyhlásení parlamentu sa hovorí, že poslanci cítia morálnu povinnosť odsúdiť všetky prejavy extrémizmu a rasovej neznášanlivosti. Poslanci nechcú nechať bez pozornosti ani ojedinelé prejavy rasovej, etnickej alebo národnostnej intolerancie v slovenskej spoločnosti. Poslanci tiež vyhlásili, že budú "veľmi opatrne a uvážlivo narábať s témou národnostných vzťahov, nebudeme z účelového otvárania tejto témy vytĺkať politický kapitál".
Ako poslanci hlasovali
Prítomní - 140 poslancov
Za - 112 (vládne strany a z opozície KDH a SMK)
Proti - 0
Zdržalo sa- 28 (SDKÚ a Daniel Lipšic z KDH)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.