Detské autosedačky budú povinné až od 1. júna 2007
Používanie bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení v autách bude povinné až od 1. júna 2007, a nie od 1. októbra 2006, ako pôvodne
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
navrhovalo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR. Zmenu nariadenia vlády v tomto zmysle schválil kabinet na včerajšom rokovaní. Ako uviedol minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny, vládu k tejto zmene viedlo viacero dôvodov. "Možno by to bolo príliš veľké sústo pre menej solventných spoluobčanov, aby sa s týmto nariadením vyrovnali okamžite," uviedol.
Ďalším dôvodom bola podľa neho osveta, ktorá by mala predchádzať zavedeniu nariadenia, a aj ústretovejšie konanie predajcov. Podľa ministra financií Jána Počiatka táto problematika ešte nie je uzavretá. "Chceme byť veľmi opatrní v tom, aby sme občanov nenútili robiť niečo, čo bude nad rámec ich možností," povedal. Podľa neho je jadrom problému to, že vláda musí nájsť také riešenie, ktoré bude mať čo najmenší negatívny vplyv na nízkopríjmové skupiny. Minister dopravy však kompenzácie odmieta. Podľa neho ide o bezpečnosť cestnej premávky. "To by sme v podstate mali kompenzovať aj to, že možno v budúcnosti budú musieť vodiči povinne svietiť," vyhlásil. Pri ochrane ľudského života sa nerozlišuje solventnosť občanov, pripomenul Vážny s tým, že tieto zariadenia používa už v súčasnosti 80 % ľudí, ktorých sa to týka.
Detskými zadržiavacími zariadeniami sa rozumejú napr. detské autosedačky, či špeciálne podkladacie vankúše, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa dieťa poranilo bezpečnostným pásom. Slovensku sa ako jedinej krajine z Európskej únie (EÚ) podarilo vynegociovať niekoľko výnimiek zo smernice EÚ, ktorá zavádza povinné používanie bezpečnostných pásov a zadržiavacích zariadení. Jednou z nich je podľa Vážneho odpustenie používania 3. sedačky na zadnom sedadle v obci. V prípade 3 detí na zadnom sedadle tak bude môcť byť jedno pripútané bezpečnostným pásom a nebude musieť používať sedačku.
Zmiernené podmienky sa však týkajú len SR. Pri ceste do ktorejkoľvek inej krajiny EÚ bude musieť vodič spĺňať všetky podmienky európskej smernice. Slovensko však už v súčasnosti porušilo termín zavedenia týchto opatrení. Dotknutú smernicu EÚ mala SR zaviesť do svojho práva do 1. mája 2004. Proti SR už bolo v tejto veci začaté konanie. Minister Vážny skonštatoval, že za nekonanie v tejto veci je zodpovedná bývalá vláda. Samotnú novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá by zaviedla obsah nariadenia priamo do zákona, očakáva minister v priebehu 3 až 4 mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.