že medzinárodný terorizmus predstavuje závažnú hrozbu, sa od minulého roku podstatne zintenzívnil.
Za mimoriadne závažnú hrozbu dnes považuje medzinárodný terorizmus 66 percent Európanov, kým vlani to bolo 58 percent. V Amerike stúpol tento pocit z vlaňajších 72 na dnešných 79 percent. Američania aj Európania stále častejšie považujú za mimoriadne závažnú hrozbu aj islamský fundamentalizmus. Citlivosť voči tejto hrozbe od minulého roku výrazne stúpla i na Slovensku.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke približne 1 000 dospelých osôb v USA a 12 európskych krajinách, vrátane Slovenska, realizovala agentúra TNS Opinion.
Na Slovensku sa výskum Transatlantické trendy uskutočnil po tretí raz. Vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu vo svete i na blížiace sa piate výročie atentátov z 11. septembra 2001 sa tohtoročný výskum podrobnejšie venoval vnímaniu globálnych hrozieb. Minuloročný výskum zaznamenal oproti roku 2004 mierny nárast pozitívnych názorov na Spojené štáty americké, ich medzinárodnú politiku a líderské postavenie. V tomto roku sa zistenia na Slovensku vrátili na úroveň roku 2004.
Zahraničnú politiku amerického prezidenta Georgea W. Busha schvaľuje 23 percent opýtaných Slovákov, minulý rok to bolo 35 percent. Vedúcu úlohu Spojených štátov považuje za žiaducu 19 percent opýtaných, minulý rok 33 percent.
Aj celkové pocity voči Spojeným štátom ako krajine sú o niečo menej priaznivé ako vlani. Kým k minuloročným výsledkom mohla prispieť návšteva prezidenta Busha vo februári 2005 i doznievanie integračnej eufórie, v roku 2006 sa výskum realizoval v čase predvolebnej kampane, v ktorej popri požiadavke stiahnutia slovenskej jednotky z Iraku zaznievali aj výroky kritizujúce politiku USA a proamerickú politiku vlády predchádzajúceho premiéra Mikuláša
Dzurindu. Viac ako dva roky po vstupe do Európskej únie je slovenská verejnosť veľmi priaznivo naklonená EÚ. Priaznivejšie pocity vyjadrili zo skúmaných krajín len Španieli a obyvatelia dvoch krajín, ktoré sa pripravujú na vstup do únie v roku 2007 Bulharska a Rumunska.
Na druhej strane 50-percentná podpora pre silné postavenie Európskej únie je na Slovensku nižšia ako je európsky priemer, ktorý predstavuje 76 percent.
Výskum naopak zaznamenal klesajúcu podporu pre NATO v Európe, pričom rovnaký trend sa ukazuje aj na Slovensku. Kým minulý rok Severoatlantickú alianciu považovalo za potrebnú 53 percent opýtaných Slovákov, v tomto roku to bolo 45 percent.
Ohľadom sporného iránskeho jadrového programu Európania a Američania vo veľkej väčšine podporujú diplomatické riešenie. Osemdesiatštyri percent Európanov and 79 percent Američanov je za pokračovanie v diplomatických snahách primať Teherán, aby vyhovel požiadavke Bezpečnostnej rady OSN na zastavenie obohacovania uránu. Ak by diplomatické snahy nevyšli, 45 percent Američanov a 37 percent Európanov podporuje použitie sily, pričom 35 percent Američanov a 38 percent Európanov preferuje "jadrový" Irán pred použitím sily.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.