poslancov parlamentu. Na poste šéfa NBÚ vystrieda Aurela Ugora.
Blanárik predtým pracoval v zbrojnom priemysle. V rokoch 2001 až 2002 bol členom dozornej rady spoločnosti Petina International, ktorá so zbraňami obchoduje. Firma sa stala známa pre kauzu vyjednávania o dodávke zbraní do Rwandy, ktorú odhalili britské noviny The Sunday Times.
Počas tretej Mečiarovej a prvej Dzurindovej vlády bol Blanárik v komisii, ktorá udeľuje licencie firmám, ktoré vyvážajú zbrane.
Blanárik je už druhým vysokým funkcionárom v bezpečnostných zložkách, ktorý pochádza z prostredia zbrojárskeho priemyslu.
Šéfom sekcie vnútorného spravodajstva SIS sa podľa našich informácií nedávno stal Ľubomír G., ktorý v minulosti pôsobil vo viacerých spoločnostiach obchodujúcich so zbraňami a bol aj viceprezidentom Združenia obranného priemyslu.
Podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona, ktorý sa venuje obchodu so zbraňami, ide o znepokojivý signál. „Človek na čele NBÚ by mal byť apolitický a mal by mať za sebou dlhú históriu pôsobenia v bezpečnostných zložkách. Určite to nemá byť človek, ktorý participoval na súkromnom predaji zbraní do zahraničia."
Nicholson upozorňuje, že riaditeľ NBÚ Blanárik aj šéf kontrarozviedky Ľubomír G. budú teraz ako vysokí funkcionári kontrolovať to, za čo predtým ako obchodníci lobovali. „Je to veľmi zlý signál smerom do zahraničia."
Úrad rozhoduje o tom, kto dostane bezpečnostnú previerku. Jeho zriadenie požadovali spojenci v NATO, aby mali záruky, že citlivé informácie sa nedostanú do nepovolaných rúk.
Autor: piš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.