Problematikou slovensko
"Takéto prípady sa môžu stať aj v iných štátoch a naozaj sa stávajú. Máme problémy s xenofóbiou a rasovou neznášanlivosťou v mnohých krajinách. Očakávam od všetkých lídrov vrátane maďarského a slovenského premiéra, že zmiernia akékoľvek napätie, ktoré sa môže vyskytnúť, a že budú spolupracovať, aby sa takéto problémy - ak sa objavia - úplne vyriešili," uviedol Barroso.
Ako Fico pred novinármi zdôraznil, je veľmi neobjektívne, ak sa hovorí, že národnostne orientované incidenty sa vyskytujú len na Slovensku. "Rovnaké prípady sa vyskytli na Slovensku aj v Maďarsku. Porovnajte reakcie príslušných vlád na tieto prípady," vyhlásil. Slovenská vláda podľa neho odsudzuje takéto incidenty a bude proti nim striktne postupovať. Pripomenul však, "že je čím ďalej, tým viac presvedčený, že strany bývalej vládnej koalície zneužívajú túto tému na boj proti tejto vláde".
"Medzi účasťou SNS vo vláde SR a výskytom individuálnych prípadov, či už na území Slovenska alebo Maďarska, nevidím absolútne žiadny súvis," dôrazne vyhlásil Fico. Podľa neho je teraz úlohou slovenských a maďarských politikov, aby urobili maximum na zastavenie takýchto prípadov, potrestanie páchateľov a pomoc prípadným obetiam.
Fico Barrosa informoval aj o ekonomickej situácii, napĺňaní Lisabonskej stratégie a postoji slovenskej vlády k reformám. Aj tu dostal Barroso uistenia o záujme SR pokračovať v lisabonskom procese. Barroso privítal opätovný záväzok slovenskej vlády týkajúci sa vstupu Slovenska do eurozóny a rozhodnutie stanoviť jasný harmonogram.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer včera ocenil uistenia, ktoré mu dal slovenský premiér Robert Fico o záväzkoch Slovenska k euroatlantickej komunite. "Slovenský premiér ma znovu uistil, že slovenská pozícia voči NATO zostáva nezmenená," uviedol Scheffer, podľa ktorého je Slovensko silným spojencom aliancie.
Šéf slovenského kabinetu v Bruseli informoval o zámeroch vlády stiahnuť slovenských vojakov z Iraku. "Predpokladáme, že na území Iraku zostane niekoľko inštruktorov, ktorí budú trénovať irackú armádu v odmínovaní. Rovnako by sme chceli nechať niekoľko dôstojníkov v NATO misii, ktorá má takisto na starosti tréning. Vojaci, pokiaľ ide o samotnú odmínovaciu jednotku, sa vracajú naspäť na Slovensko," uviedol Fico. Dodal, že SR pritom konzultuje tento postup s americkou i irackou vládou.
V súvislosti s ďalším pôsobením slovenských vojakov v Afganistane, Fico konštatoval, že nejde o vojenskú činnosť, pretože slovenská ženijná jednotka sa venuje najmä rekonštrukcii letiska. So Schefferom Fico hovoril aj o tzv. provinčných rekonštrukčných tímoch, do ktorých by sa Slovensko chcelo zapojiť. "To znamená, že pokiaľ napríklad dôjde k stiahnutiu slovenských vojakov z Iraku, uvažujeme o posilnení našich pozícií v týchto provinčných rekonštrukčných tímoch," objasnil premiér postoj Slovenska.
Barroso: Nerobil som Dzurindovi kampaň!
Brusel (SITA) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera odmietol kritiku slovenského premiéra Roberta Fica spred júnových parlamentných volieb, podľa ktorej bola jeho vtedajšia návšteva na Slovensku kampaňou pre Mikuláša Dzurindu.
"Som za lisabonskú agendu, to je jediné, čo ma zaujíma. V Európskej komisii sú socialisti, liberáli, kresťanskí demokrati, komisia nemá stranícku orientáciu," bránil sa Barroso po rokovaní s premiérom Ficom v Bruseli. "Nediskriminujem, pracujem so všetkými demokraticky zvolenými lídrami členských štátov," zdôraznil.
Autor: Brusela (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.