Gašparovičom s manželkou, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom. Pri príležitosti dnešného Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia ako aj 65. výročia prijatia Židovského kódexu k Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí položili vence okrem troch najvyšších predstaviteľov aj ďalší členovia vlády, parlamentu, zástupcovia veľvyslanectiev a nechýbal ani bývalý prezident Rudolf Schuster.
Po kladení vencov v Dvorane Ministerstva kultúry (MK) SR na Námestí SNP otvorili výstavy venované pamiatke holokaustu. Ide o výstavu Riešenie židovskej otázky na Slovensku, ktorú pripravil Ústredný zväz Židovských, náboženských obcí v SR, expozíciu Príbeh detí vetra o rómskom holokauste, ktorú pripravilo SNM - Múzeum kultúry Rómov na Slovensku a výstavu Zachor! Pamätaj! - projekty a realizácie Milana Veselého. Všetky výstavy v Dvorane MK SR v Bratislave budú verejnosti prístupné do konca septembra. Podujatie pripravilo Ministerstvo kultúry SR a Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum židovskej kultúry. Konalo sa pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. "Často hovoríme, že sa musíme ospravedlniť. My sa musíme chcieť ospravedlniť bez toho, aby nám to niekto prikazoval. Vtedy už k niečomu takému nedôjde ako bol holokaust," vyhlásil Gašparovič. "Niečo odpustiť je vždy treba, ale zabudnúť sa nesmie. Ak by sa zabudlo, potom by už nebolo čo odpúšťať, lebo by došlo ešte k väčším tragédiám," dodal.
Ústavní činitelia sa zhodli, že problematika holokaustu je slabo zakotvená v pamäti ľudí, najmä mladších ročníkov. "Holokaust musí byť súčasťou nášho každodenného života. Chcem prisľúbiť, že Vláda SR bude v každodennej politike trvať na tom, aby to čo sa udialo počas druhej svetovej vojny bolo súčasťou všeobecného vzdelania," vyhlásil predseda vlády Robert Fico.
Národná rada SR prijala 6. septembra spoločné vyhlásenie k pamätnému dňu obetí holokaustu a rasového násilia a proti prejavom extrémizmu a neznášanlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.