Podpredseda HZDS Milan Urbáni predpokladá, že by sa mohla uskutočniť v najbližších dňoch. "Sme rozbehaní, bol parlament. Pozvanie zatiaľ neprišlo, takže čakáme," povedal Urbáni a dodal, že teraz je "tiché obdobie". Aj šéf klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že iniciatíva je na premiérovi Robertovi Ficovi.
Podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž hovorí, že nikto z členov koalície o stretnutie nepožiadal a stačia prirodzené spôsoby komunikácie. Koaličná rada je podľa neho prostriedok na riešenie iba tých problémov, ktoré sa nepodarilo štandardne vyriešiť. Koaličná rada vraj nie je sama o sebe orgánom, kde by sa mali tvoriť dohody, na to sú podľa Číža ústavné inštitúcie ako vláda či parlament.
V koaličnej dohode sa hovorí, že koaličná rada sa spravidla stretáva pred zasadnutím vlády. Mimoriadna schôdza koalície musí zase byť do troch dní odo dňa požiadania ktoroukoľvek zmluvnou stranou. Koalícia sa naposledy stretla v polovici augusta bez toho, aby bola o tom verejnosť informovaná. Vtedy sa vraj diskutovalo o nominantoch koalície do podnikov so štátnou účasťou.
V koaličnej zmluve sa hovorí o tom, že až do vyriešenia sporných otázok sa strany zásadne zdržia akéhokoľvek verejného komentovania a vysvetľovania vlastných stanovísk alebo stanovísk partnerov. Politici na otázku, či sú v koalícii spory a verejnosť nie je o stretnutiach lídrov vládnych strán informovaná, odpovedajú negatívne. "Ak by koaličná rada mala byť, nie je dôvod to tajiť. Žiadne spory nie sú," tvrdí Rafaj. Aj Urbáni hovorí, že spory nie sú, len je potrebné stanoviť si termín strenutia, lebo je "kopa vecí, ktoré treba riešiť". Priznal, že jednou z vecí, ktorú treba prediskutovať sú aj personálne zmeny v rôznych štátnych inštitúciách. Číž poznamenal, že okrem odporu šéfa HZDS, ktorý nepodporil Milana Čiča za kandidáta na post ústavného sudcu, žiadne nezhody nie sú.
V koaličnej dohode sa hovorí, že koaličnú radu budú tvoriť iba predsedovia Smeru, SNS a HZDS. Na schôdzkach sa však občas objavili aj podpredsedovia koaličných strán. Za bývalej vlády boli koaličné rady vždy dopredu ohlásené a hostiteľská strana informovala o výsledkoch rokovaní.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.