by sa stalo výhodným len pre sporiteľov mladších ako 25 rokov, hovorí podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. "Pre veľkú väčšinu sporiteľov by sa systém stal nevýhodným," reagoval na analýzy ministerstiev financií a práce, ktoré zmenu odvodov zvažujú.
Mikloš kritizoval aj úvahy vlády, že by sporitelia mali mať možnosť z druhého piliera vystúpiť. "Vláda najskôr svojím rozhodnutím znevýhodní vstup do systému pre veľkú väčšinu osôb, a potom umožní zo systému vystúpiť všetkým, pre ktorých je to nevýhodné," povedal. Podľa neho by tieto opatrenia priniesli krach druhého dôchodkového piliera.
Poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová povedala, že zníženie príspevkov je nesystémové a nespravodlivé. "Vláda by tým spochybnila dôveru, ktorú dala 1,5 miliónu sporiteľov pri budovaní si vlastných dôchodkov," povedala. Odporučila vláde, aby sa radšej zaoberala reformou priebežného piliera, ktorý je na možnosti verejných financií príliš štedrý.
Oslabenie druhého piliera odmieta aj Republiková únia zamestnávateľov. "Riešenie deficitov verejných financií vidíme predovšetkým v prehodnotení výdavkovej stránky, zoštíhlení štátnej a verejnej správy a v pokračovaní v privatizácii štátneho majetku," povedal tajomník únie Martin Hošták.
Znížením príspevkov do druhého piliera by sa zvýšili príjmy Sociálnej poisťovne ročne približne o 7 miliárd korún. Vo verejných financiách by tak vznikol priestor na plnenie predvolebných sľubov Smeru.
Ministerka práce Viera Tomanová síce naznačila, že je zmene naklonená, jej rezort však podľa hovorkyne Oľgy Škorecovej dnes návrh na zmenu sadzby nepripravuje a nepredloží.
(ľja, sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.