rastliny, z ktorej sa vyrába morfín a heroín, vymklo v južnom Afganistane spod kontroly a navyše ópiová produkcia financuje teroristické skupiny.
"V nepokojnej južnej oblasti sa musia zároveň konať zásahy proti vzburám a zásahy proti drogám, aby sa zastavil začarovaný kruh drog financujúcich teroristov a teroristov ochraňujúcich pašerákov drog," uviedol pre novinárov riaditeľ UNODC Antonio Maria Costa.
Od pádu Talibanu v roku 2001 v Afganistane rapídne vzrástla produkcia ópia, ktorá sa sústreďuje predovšetkým v dvoch južných provinciách Helmand a Kandahár, kde sa jednotky NATO stretávajú so silným odporom Talibanu a iných vzbúrencov. Minulý rok sa v Afganistane vypestovalo viac ako 4500 ton ópia, čo predstavuje 90 percent svetovej produkcie. Podľa UNODC sa len v šiestich z 34 afganských provincií nepestuje ópium. Do obchodu s ópiom je zapletených 2,9 milióna obyvateľov, čo predstavuje 12,6 percenta celkovej afganskej populácie. Príjem z tohtoročnej úrody ópia je viac ako tri miliardy dolárov (vyše 88 miliárd SK). Costa vyzval NATO, ktoré má v krajine 20 000 vojakov, aby produkciu ópia zastavilo.
"Vyzývam sily NATO, aby zničili heroínové laboratória, zatvorili ópiové bazáre, napadli ópiové konvoje a postavili pred súd veľkých obchodníkov," vyhlásil Costa. Minulý týždeň však generálny sekretár NATO Jaap de Hoop Scheffer vyhlásil, že aliancia neplánuje hrať vedúcu úlohu v boji proti drogám v Afganistane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.