bezpečí. Sýrska vláda oznámila, že pri "teroristickom útoku" na ambasádu traja útočníci zahynuli a štvrtý utrpel zranenia. Niektorí svedkovia uviedli, že štyria ozbrojenci kričiaci náboženské heslá hodili granát na dvor ambasády, podľa iných útočníci pred budovou odpálili bombu umiestnenú v aute. Pri následnej prestrelke podľa svedkov zahynul najmenej jeden sýrsky strážca veľvyslanectva.
Americké ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že "neznámi útočníci" napadli ambasádu USA. Britský veľvyslanec v Sýrii Peter Ford pre televíziu CNN povedal, že zrejme nešlo o "veľkú operáciu v štýle al-Káidy, ale operáciu menšej skupiny". Sýrsky pracovník veľvyslanectva USA pre agentúru Associated Press uviedol, že útok si nevyžiadal žiadne americké obete.
Streľbu a explózie bolo podľa neho počuť krátko po 10.00 hod. miestneho času, pričom prestrelka trvala asi 20 minút. Budovu americkej ambasády obklopili príslušníci sýrskych bezpečnostných síl, ktorí uzavreli okolitú oblasť. Z diplomatickej štvrti bolo vidno stúpať čierny dym. Okrem veľvyslanectva USA v nej sídlia ďalšie zahraničné zastupiteľstvá, ako aj dôležité bezpečnostné inštitúcie a najvyšší predstavitelia sýrskej vlády.
Washington - Spojené štáty, ktoré majú dlhodobo napäté vzťahy so Sýriou, vyjadrili vďaku tamojšej vláde za zásah proti páchateľom dnešného pokusu o útok na americké veľvyslanectvo v Damasku. "Sýrska strana prišla na pomoc Američanom. Vláda USA je vďačná za pomoc, ktorú Sýrčania poskytli pri zásahu proti útočníkom. Dúfame, že sa stanú našimi spojencami a rozhodnú sa bojovať proti teroristom," uviedol hovorca Bieleho domu Tony Snow. "Je to ilustráciou toho, ako je dôležité, aby Sýrčania zohrávali konštruktívnu úlohu v boji proti teroristom. Bola to vážna udalosť a Sýrčania nám prišli na pomoc," dodal.
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha dlhodobo obviňuje Sýriu z napomáhania militantným skupinám pôsobiacim v tejto oblasti. Snow uviedol, že zatiaľ nie je známe, kto stojí za útokom, a že doposiaľ sa k činu nikto neprihlásil. Podobne sa predtým vyjadrila aj americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, podľa ktorej je predčasné hovoriť o osobách zodpovedných za incident. "Je predčasné hovoriť o tom, kto by mohol byť zodpovedný za útok. Bude potrebné odobrať z miesta dôkazový materiál," povedala Riceová na tlačovej konferencii vo východokanadskom meste Stellarton po rokovaní so svojím kanadským kolegom Petrom MacKayom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.