ktoré mimovládnym organizáciám obmedzia prístup k peniazom, čo im doteraz mohli ľudia a firmy darovať vo forme dvoch percent zo svojej dane z príjmov.
Na základe návrhu ministerstva by firmy nemohli venovať mimovládnym organizáciám z daní nič a jednotlivci by to mohli urobiť len vtedy, ak by nešlo o menej ako 250 korún. Dnes to nemôže byť menej ako 20 korún, takže venovať peniaze môže pomerne veľa ľudí.
V minulom volebnom období ministerstvo navrhlo čosi podobné, ale parlament návrh na obmedzenie možnosti venovať 2 % neschválil.
Staronový poradca ministra financií tvrdí, že darúvanie 2 percent z daní je nesystémové. Navyše, výnos je podľa neho nízky, administratíva mimoriadne náročná a prijímatelia ju môžu zneužívať.
Vláda tvrdí, že tretí sektor považuje "za dôležitý spoločenský pilier a súčasť slobodnej občianskej spoločnosti". V programovom vyhlásení napísala, že s cieľom skvalitnenia "ekonomického a právneho prostredia" bude s tretím sektorom "viesť partnerský dialóg".
Podľa Heleny Wolekovej z nadácie SOCIA by navrhované zmeny boli katastrofou. Ak k nim dôjde, mnohé mimovládne organizácie môžu buď skončiť, alebo byť v útlme, mieni niekdajšia ministerka sociálnych vecí.
Vlani dve percentá vyniesli vyše 930 miliónov korún. Fyzické osoby sa "poskladali" na 312 miliónov a právnické osoby na 618 miliónov korún.
Eva Kováčová z Ligy proti rakovine, ktorá dostala bezmála 15 miliónov korún, tvrdí, že zmeny by ohrozili najväčší projekt v histórii organizácie - prevádzkovanie Národného centra pomoci pri rakovine. Projekty ako zlepšenie kvality života pacientov či podpora výskumu, ktorými podľa Kováčovej často suplujú štát, by zasa museli obmedziť alebo zastaviť.
"To by bol náš koniec," povedal o možnom zrušení dvoch percent Peter Herceg zo spišskonovoveského Združenia rodičov a priateľov diabetických detí. Združenie vlani získalo 189-tisíc korún.
Autor: jč/SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.