stočného o 5 percent. Ministri sa na tom dohodli na včerajšom rokovaní vlády.
O snahy premiéra Roberta Fica dosiahnuť pokles cien elektriny a plynu sa už zaujímali aj veľvyslanci Nemecka a Francúzska. Vo všetkých slovenských energetických firmách, na ktoré vláda tlačí, aby znížili ceny, majú totiž podiely spoločnosti zo spomenutých štátov.
Rozhovory so zástupcami týchto krajín potvrdil včera minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Povedal, že nemecký a francúzsky veľvyslanec sa zaujímali, či chce vláda zmeniť pomer síl štátu a investorov v predstavenstvách energetických firiem. „Jasne som povedal, že nie. Tieto nepravdivé informácie pochádzajú od médií," hovorí. Medzi opatreniami, ktoré chce vláda prijať, je okrem posilnenia konkurenčného prostredia na energetických trhoch aj možnosť "komplexnej regulácie cien elektriny, plynu, vody a tepla". Vláda chce tiež zmeniť členov regulačnej rady.
Fico pred časom pohrozil monopolom, že štát má možnosti, aby „sa zohľadnilo postavenie držiteľov akcií týchto spoločností v ich vedení tak, ako to obchodný zákonník vyžaduje. Teda, aby ten, kto má 51 percent, aby mal aj väčšinu". Dnes majú zahraniční investori v predstavenstvách troch zástupcov z piatich a aj predseda predstavenstva je nominovaný investorom, tak ako sa štát zaviazal v privatizačnej zmluve. Štát zastupujú dvaja ľudia.
Včera po rokovaní vlády už Fico i Jahnátek hovorili miernejšie. „Chceme vymeniť iba našich ľudí," povedal Jahnátek. Noví sa budú musieť riadiť písomnými príkazmi ministerstva a Fondu národného majetku. Veľvyslanci sa podľa neho priamo nezaujímali o ceny energií.
Predseda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) Karol Dvorák po rokovaní vlády pripustil, že vodné a stočné by mohlo zlacnieť. Pri elektrine a plyne však podľa neho nie je reálne hovoriť o výraznom znižovaní cien.
Hoci URSO je nezávislý orgán, vláda mu prikázala konkrétne návrhy na zníženie cien vypracovať a termín mu určila do konca roka. K ohrozeniu svojej nezávislosti sa URSO včera nevyjadril, jeho hovorca mal celý deň vypnutý mobilný telefón.
Podniky vo svojich návrhoch, ktoré predložili na URSO, naopak žiadajú ceny zvýšiť.
SPP vo svojom prvom návrhu požadoval zvýšenie zhruba o 15 percent a distribučné energetické podniky hovoria o raste poplatkov za distribúciu elektriny o 1,7 percenta. Koncová cena elektriny pre domácnosti by mala vzrásť až o 10 percent. "Cena elektriny totiž vzrástla pre distribútorov na budúci rok oproti tomuto roku o takmer pätinu," povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.
Hovorca Slovenských elektrární Rastislav Petrech k znižovaniu cien elektriny povedal, že „je to šalamúnske rozhodnutie a neviem, ako ho chce vláda naplniť".
Plynári svoj pôvodný návrh v utorok pozmenili. „Doplnili sme cenový návrh aktualizovanými údajmi," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Detaily upresniť nechcela. Vývoj cien ropy a teda aj plynu však naznačuje, že plynári zrejme navrhli menší rast cien. Tohtoročné poplatky za plyn boli totiž vypočítané z predpokladanej ročnej priemernej ceny ropy asi 54 dolárov za barel. Cena však vzrástla pred pár mesiacmi na viac ako 75 dolárov, dnes dosahuje 65 dolárov za barel.
Autor: ik, ho
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.