Korzár logo Korzár

Noviny, ktoré majú čo povedať aj súčasníkovi

Na tejto strane venovanej histórii, vám zvyčajne približujeme začiatky ČSR po jej vzniku, teda 20. roky 20. storočia v dianí na východnom Slovensku.

Dnes zájdeme do vzdialenejšieho obdobia, do prvej polovice 19. storočia, do roku 1847 a to prostredníctvom prvých slovenských novín v spisovnej slovenčine. Sú to "Slovenskje národňje novini", vydávaná Ľudovítom Štúrom pred 159. rokmi. Dostala som sa k nim po rokoch, keď sme ako študenti Filozofickej fakulty UK tieto noviny povinne excerpovali so zameraním na určité slovné spojenia, štylistiku a mali sme si všímať ich skladbu. Obsahom ich článkov sme sa do hĺbky nezaoberali. To, čo som vtedy zmeškala, dobehla som teraz, keď som si preštudovala celý ročník 1847 od 148. čísla po 248. Čítate ich ako knihu, pretože jednak sú na formáte A4 a jednak sú strany od začiatku vydávania v r. 1845 číslované ako kniha. Rok 1847 sa končí stranou 994. Každé číslo je na štyroch stranách, obsahuje aktuálny úvodník, ktorý má často pre svoju širokospektrálnu tému aj viac pokračovaní, potom má Zahraničný denník, Domáci denník, inzerciu, rôzne správy a správy z burzy. Obsah má čo povedať aj čitateľovi 21. storočia po 159. rokoch. V auguste r. 1847 sa Štúr zamýšľa nad poslaním školstva a vyučovaním, ktoré má byť "vyučovaním opravdovým, užitočným, cieľavedomým a osožným v národnom jazyku alebo v materinskom jazyku. Nedá sa žiť a učiť sa ako v stredoveku, keď univerzity boli ako zámky, v ktorých sa skrývali a strážili poklady a kto sa chcel k nim dostať, musel sa prebiť a preraziť cez mŕtvy svet latinčiny, ako keby sa vybral za zlatým rúnom. Teraz mnohé národy ako papagáje musia opakovať, vyslovovať a čítať nie slová svojej matky, ale ako aj Sliezski Poliaci slová nemeckej macochy. Keď vyššie úrady spoznajú, že ten, ktoré chce na národ pôsobiť, musí sa s ním zblížiť a rozprávať sa s ním v jeho jazyku, teda úradník v službe poľských miest po poľsky a v slovenských po slovensky, aby získal dôveru," píše vydavateľ Ľudovít Štúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Domáci denník

Z Domáceho denníka sme vybrali tieto správy z východného Slovenska:

Ľudia zo Zemplína majú v súčasnej drahote šťastie v tom, že si môžu zarobiť. Medzi Ondavou a Topľou sa začal kopať kanál, aby sa obe rieky mohli spojiť, čím by sa umožnila po Tise plavba lodiam aj preprava tovaru, ale aj zavedenie priemyslu. Kanál začali kopať povyše Vranova a jeho dĺžka je dve míle. Široký je osem a hlboký šesť až osem siah. Každý deň pribúdajú robotníci a všetkých je 3900. Pre skupiny 10 - 12 chlapov sa určil priestor desiatich siah, na výkope ktorého si usilovní robotníci denne zarobia 2 - 3 zlatky. Keby si aj inde našli takú dobre platenú prácu, nemuseli by si ju ísť hľadať do sveta. O jedlo sa im postarali židovskí obchodníci z Veľkého Michala, Humenného a Vranova, ktorí získali právo predávať pre robotníkov na stavbe kanála chlieb za 30 grajciarov. Pracovné náradie - rýle, motyky, fúriky a iné poskytla stavebná spoločnosť oproti potvrdeniu obce o tom, že z nej pochádza robotník, pracujúci na stavbe kanála.

SkryťVypnúť reklamu

Zemplínska stolica vyčlenila zo svojho rozpočtu finančné prostriedky na založenie škôlky morušovníkov na panstve baróna Lužinského v Stankovciach. Barónov záhradník sám presadil z tejto škôlky vyše 2800 moruší. V Stankovciach sa má postaviť továreň na spracovanie hodvábu z vlákna priadky morušovej, ktorú začali pestovať nielen v Zemplínskej, ale aj v iných stoliciach východného Slovenska, kde každý rok vysadia dvadsaťtisíc morušovníkov. Bol to projekt, odporúčaný aj ministerstvom ako pomoc rozvoju poľnohospodárstva. Iniciátorom a oduševneným propagátorom chovu hodvábnika bol statkár A. Sóvári Soós z Trsteného pri Hornáde, kde sa okrem pestovania moruší ako základnej podmienky pre chov hodvábnika zaoberal aj pokusmi s výrobou hodvábnych nití strojovým navíjaním z motiek hodvábnika. O týchto pokusoch podrobne písali aj Košické noviny, ktoré vychádzali v nemčine a maďarčine. Neskoršie bol založený župný Spolok chovateľov hodvábnika a zásluhou jeho členov, no najmä R. Sóváriho Soósa sa konečný produkt - hodvábna látka v rôznych farbách dostala aj na krajinskú výstavu, kde získala ocenenie zlatou medailou.

SkryťVypnúť reklamu

Dobročinnosť a zločin

V čase, keď sa z výsadby moruší tešil barón Lužinský, veriaci Spiša smútili za prepoštom Spišskej kapituly Jánom Andujárom, ktorý zomrel po šiestich dňoch ochorenia ako 73-ročný. Oplakávali ho siroty a vdovy zo Spišského Podhradia, ktoré v ňom stratili svojho podporovateľa. O jeho dobročinnosti svedčila všetkým známa skutočnosť, že sa staral o živobytie 24 opustených sirôt a 12 vdov. Na pohreb prišlo aj tristo chudobných ľudí, ktorí od neho nikdy neodišli s prázdnymi rukami.

Čitateľov štúrovských novín ohromila správa o kanibalskom čine, ktorý vzbudzoval hrôzu u obyvateľov Šariša, kde sa stal v Lechnici. Dvaja bedári spáchali strašný zločin - zabili dieťa a zjedli jeho srdce a vnútornosti. K vražde aj kanibalizmu ich priviedli reči o tom, že ten, kto zje srdce dieťaťa, stane sa pri krádeži neviditeľný a teda aj nepolapiteľný. Na aký trest ich odsúdili, sme sa nedozvedeli. Celé Uhorsko sa však dozvedelo v jednomesačnom predstihu o programe cesty. Jeho cisárskej a kráľovskej výsosti arcikniežaťa Štefana, kráľovho námestníka v Uhorsku. Arciknieža mal cestovať šesť týždňov od Pešti po Belehrad. Do Košíc mal prísť 4. septembra 1847, kde mal prenocovať a 5. prijať zástupcov Abovskej, Turňanskej, Šarišskej, Spišskej a Ugočskej stolice. Predstaviteľov Zemplínskej stolice mal prijať 6. septembra v Šárošpataku. Jeho výsosť mala cestovať - po súši aj po riekach na lodi. Bolo to v období, keď sa pripravovala železničná trať, z Viedne do Bratislavy. Zo Starej Pasovy obleteli mocnárstvo zlé správy o veľkých povodniach a v Uhrovci v Trenčianskej stolici bolo zemetrasenie. Prejavilo sa rachotom, ako keby hrmelo, zatriasli sa domy, ale žiaden sa našťastie nezrútil.

Tragédia

K strašným správam patrila aj správa o dievčati z dediny Lapčanka pod Magurou, ktorú hlad dohnal k samovražde. Vyšlo na rebrík a z neho skočilo strmhlav dole. Po dvoch dňoch ju pochovali v Hornej Lapšinej, v spoločnom hrobe s dvoma ďalšími dievčatami. O dva dni prišiel hrobár vedľa kopať ďalší hrob a dokončiť prácu na hrobe dievčat. Počul jajkanie a volanie "pustite ma von!" Zavolal z dediny chlapov, rýchlo odkryli truhlu, otvorili a v nej bola živá dievčina. Nevládnu ju položili na trávu a po chvíli, keď sa posadila, pýtala mlieko. Dedinčania, ktorí sa už okolo nej zbehli, spočiatku sa zľakli, ale potom to považovali za zázrak.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 151
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 750
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 180
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 869
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 302
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 537
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 407
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 251
  1. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  2. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  3. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  5. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  7. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  8. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 269
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 344
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 035
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 936
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 106
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 059
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 6 698
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 672
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Fronk: Smernica č. 666/2025 Z.z.
  2. Martin Fronk: Keď metla prednáša o gramotnosti
  3. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 2.
  4. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 1.
  5. Milan Srnka: Ficov parlamentný rybník
  6. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť
  7. Ľudmila Križanovská: Charakter človeka sa spozná v náročných životných situáciách. Je to naozaj tak?
  8. Tomas Hlavaty: Ateizmus a viera: Dve pasáže z Levovej homílie, ktoré vyvolávajú pochybnosti
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 269
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 344
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 035
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 936
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 106
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 059
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 6 698
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 672
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu