kandidovať. Predseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny László Nagy z SMK nám potvrdil, že obaja vzali späť svoje nedávne stiahnutie sa z kandidátky.
Kucek a Bielik sa vzdali možnosti kandidovať tesne predtým, ako mala o voľbe šéfa Ústavu pamäti národa hlasovať Národná rada. Tá potom bod stiahla z programu a odložila ho na októbrovú schôdzu.
Otázne však je, či je takéto späťvzatie stiahnutia kandidátky v tomto prípade možné. "Môj názor je, že nikto by si nemal z tejto voľby robiť srandu, ale zatiaľ nepoznám právne stanovisko," povedal predseda výboru László Nagy.
Podobný názor má aj podpredsedníčka výboru Darina Gabániová zo Smeru: "Platí stiahnutie, aj keď voľba nebola uskutočnená. Platí status, ktorý bol na voľbu pripravený." Kandidátom SNS by sa podľa nej nemalo dovoliť opäť kandidovať.
Poslanec KDH Daniel Lipšic však hovorí, že prípad späťvzatia stiahnutia kandidatúry je tu podobný ako v prípade niekdajšieho poslanca Františka Gauliedera. Ten taktiež akoby vzal späť svoje vzdanie sa poslaneckého mandátu a Ústavný súd konštatoval, že to treba rešpektovať.
Rokovací poriadok parlamentu hovorí, že kým parlament o bode nerokoval, môže sa "zmena vôle" uznať.
Okrem Petra Bielika a Adriána Kuceka kandidujú ešte Ladislav Bukovszky z Ústavu pamäti národa, bývalý šéf SIS Ladislav Pittner, ktorého nominovala SDKÚ, a tiež Michal Ciklamini, Milan Mojš-Kováč, Ján Vojtek a Ján Bicko. Poslední štyria spomenutí nemajú žiadnu podporu.
Miesto predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa sa uvoľnilo po tragickej nehode Jána Langoša. Polícia vyšetrovanie nehody dodnes neuzavrela.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.