vedci z Medzinárodnej meteorologickej organizácie (WMO). "Očakávame, že v budúcnosti budeme svedkami vážneho zhoršovania stavu ozónovej vrstvy v arktickej oblasti. Môže nastať zhoršenie porovnateľné s rokmi 2004/2005 a s rokom 2000. Tento stav bude samozrejme závisieť od teplotných podmienok planéty," vyhlásil Geir Braathen, expert na ozónovú vrstvu WMO.
Pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa ochrany ozónovej vrstvy WMO publikovala svoje prognózy ohľadom tejto problematiky vo svojom prvom Arktickom ozónovom bulletine. Navzdory úspešnému Montrealskému protokolu o látkach, ktoré porušujú ozónovú vrstvu, vedci v auguste informovali, že vyradenie produktov poškodzujúcich túto ochrannú vrstvu umožní jej celkové uzdravenie až v roku 2049. Táto prognóza počíta s predĺžením ozdravného procesu o päť rokov, kým predpoveď z roku 2002 počítala s uzdravením do roku 2044. Vedci upozorňujú, že obnova ozónovej vrstvy nad Arktídou a Antarktídou sa dokonca predĺži o ďalších 15 rokov, prípadne potrvá až do roku 2068. Toto oneskorenie spôsobili globálne klimatické zmeny a oveľa chladnejšie zimy v polárnych oblastiach.
Extrémny dopad na chladné počasie mali freóny, ktoré sú hlavnou príčinou rozkladu ozónovej vrstvy. Nové informácie vedcov poukazujú na skutočnosť, že škodlivé freónové plyny stále unikajú zo skládok odstavených chladničiek a mrazničiek. V porovnaní s Antarktídou sa ozónová diera nad arktickou oblasťou severnej pologule neustále posúva. S každým posuvom sú ľudia na Aljaške, v Kanade, Grónsku, severnej Európe a na Sibíri striedavo vystavovaní škodlivým ultrafialovým lúčom a žiareniu typu UV-B.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.