Nezaplatia to však hneď v mesačných splátkach, ale až naraz za celý rok pri podávaní daňového priznania, najneskôr do konca marca 2008.
Ministerstvo financií v návrhu novely ráta s poklesom paušálnych výdavkov pre remeselníkov zo 60 na 40 percent. Remeselník s hrubým ročným zárobkom 450-tisíc korún by tak mohol za celý rok prísť skoro o 13-tisíc korún. Ďalších takmer vyše 20-tisíc korún stratí tým, že bude platiť vyššie odvody. Zníženie paušálnych výdavkov totiž znamená, že sa mu zvýši celkový základ dane, z ktorého sa ráta nielen samotná daň, ale aj odvody. Na Slovensku je v súčasnosti približne 160-tisíc remeselných živnostníkov.
Ekonóm SAV Viliam Páleník si myslí, že zníženie paušálnych výdavkov môže prinútiť niektorých živnostníkov, aby s podnikaním skončili. „Myslím si, že ľavicová vláda by mala podporovať drobných živnostníkov, lebo sú pilierom zamestnanosti v moderných ekonomikách," povedal.
Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka to až tak pesimisticky nevidí. „Živnostníkov to nepoloží ekonomicky, ale spôsobí im to problémy - čiastočne finančné, ale najmä administratívne," povedal Sirotka.
Bežné náklady remeselníkov sa podľa neho pohybujú v priemere okolo 70 percent z dosiahnutých výnosov. V súčasnosti preto radšej využívajú paušálne náklady, teda znižujú si príjmy o 60 percent, aby platili nižšie odvody a dane. „Tých 60 percent sa blíži skutočným nákladom. A keď k tomu prirátame výdavky, ktoré malý remeselník ušetrí za externé vedenie účtovníctva, tak sa mu oplatí využívať paušálne výdavky," povedal Sirotka.
Po znížení paušálnych výdavkov na 40 percent sa situácia zmení. Pre remeselníka už nebudú výhodné. Ak novela zákona v parlamente prejde, podľa Sirotku štát „vtlačí množstvo živnostníkov do vedenia účtovníctva, čo im pridá robotu a zvýši stres, ak si budú robiť účtovníctvo sami". Ak si zaplatia účtovníčku, môže ich to vyjsť v závislosti od regiónu od 5- až do 20-tisíc ročne.
To sú dôvody, prečo Slovenská asociácia malých podnikov nesúhlasí so zmenou. „Mali by sme hľadať cesty, ako zjednodušiť administratívu a uľahčiť podnikanie malým podnikom, a tak vytvoriť priestor na nárast zamestnanosti v tomto sektore," povedal Sirotka. Asociácia bude podľa neho v parlamente lobovať, aby táto zmena v zákone o dani z príjmov neprešla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.