ľudí. Z bratislavského zákazníckeho centra pre nemecky hovoriace európske krajiny sa má totiž stať aj hlavné finančné centrum Dellu pre Európu, Blízky východ a Afriku. Včera to počas svojej návštevy Slovenska oznámil zakladateľ americkej spoločnosti Michael Dell (na snímke).
Ďalšími úlohami tzv. Európskeho biznis centra bude marketing, ľudské zdroje a technická podpora zákazníkov. Celkový počet zamestnancov slovenskej pobočky tak bude na konci nasledujúceho roka viac ako dvetisíc. Americká firma začala na Slovensku pôsobiť pred štyroma rokmi. Výšku celkovej investície na Slovensku Dell nechcel uviesť.
Slovensko je po Írsku a Veľkej Británii krajinou s tretím najvyšším počtom zamestnancov európskych pobočiek spoločnosti. Nájsť ďalších ľudí však podľa Della nebude problém. "Našli sme tu a stále nachádzame dostatok vzdelaných pracovníkov pre naše aktivity," povedal. Rozširovanie na východné Slovensko, ako napríklad Siemens či T-Systems, zatiaľ spoločnosť neplánuje.
Podľa Della sa ľudia, ktorí dnes pracujú v bratislavskom centre, nemusia obávať, že im v budúcnosti preberú robotu lacnejší zamestnanci z rozvojových krajín. Považujeme za dôležitejšie byť blízko svojich zákazníkov ako mať lacnejších ľudí, povedal Dell. Dodal, že viac ako 60 percent slovenských zamestnancov má vysokoškolské vzdelanie.
Slovenská pobočka Dellu rozširuje aj svoje predajné aktivity. "Na Slovensku začneme s priamym predajom veľkým a malým spoločnostiam a aj verejnému sektoru," povedal generálny riaditeľ slovenskej pobočky Dellu Veit Dengler. V budúcnosti chce Dell na Slovensku predávať počítače priamo aj individuálnym spotrebiteľom.
Americká firma začala na Slovensku pôsobiť koncom roka 2002 ako obchodné a servisné centrum.
Michael Dell vidí aj ďalšie možnosti uplatnenia v krajinách mimo USA. Okrem Slovenska sa chce spoločnosť rozširovať aj do Indie, Číny, Brazílie či Poľska. Aktivity mimo USA tvoria 11 percent z celkových tržieb spoločnosti.
Dell postaví v Poľsku novú továreň
Varšava - Americká spoločnosť Dell plánuje v Poľsku postaviť továreň na výrobu počítačov za 200 miliónov eur (7,5 miliardy korún).
Závod by mal vytvoriť približne tisíc pracovných miest a vyrábať by mal prenosné počítače pre trh v strednej a východnej Európe. Subdodávatelia závodu by mali investovať ďalších 53 miliónov eur a poľská vláda očakáva, že vďaka tejto investícii nájde prácu asi 10-tisíc ľudí.
Spoločnosť Dell sa rozhodovala medzi Nitrou a poľským mestom Lodž. Zakladateľ americkej firmy Michael Dell včera nepovedal, čo rozhodlo. Dodal však, že slovenská ponuka bola dobrá.
Výroba v novej továrni by mala začať už na jeseň budúceho roku.
Autor: ik, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.