Poplatok súvisiaci zo zápisom do ročníka je súčasťou zápisu
JE BEZPLATNÉ ŠTÚDIUM NAOZAJ BEZPLATNÝM?Študenti vysokej školy si, v súvislosti so zápisom, musia splniť niekoľko povinností. Pred zápisom do prvého
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
JE BEZPLATNÉ ŠTÚDIUM NAOZAJ BEZPLATNÝM?
Študenti vysokej školy si, v súvislosti so zápisom, musia splniť niekoľko povinností. Pred zápisom do prvého ročníka musia absolvovať preventívnu lekársku prehliadku, ktorú je nevyhnutné zopakovať v polovoci štúdia a po jeho ukončení.
Ďalšou podmienkou, ktorú študent musí splniť, okrem úspešného urobenia skúšok, je zaplatenie poplatku súviacim so zápisom do ročníka. Tento poplatok patrí do ostatných poplatkov, ktoré sú spojené so štúdiom na vysokej škole. Jeho výška je 10% z priemernej sumy, ktorá pripadá na jedného študenta z celkových bežných výdavkov. Poskytuje ju Ministerstvo školstva Slovenskej republiky zo štátneho rozpočtu.
Poplatok spojený za úkony súvisiace so zápisom zahrňuje náklady, ktoré s tým súvisia. To znamená, že študent za danú zaplatenú sumu dostane študijný program na nadchádzajúci akademický rok. Nájde v ňom informačné listy predmetov, ale i študijný poriadok svojej fakulty a ďalšie informácie, ktoré sa týkajú jeho štúdia. Ďalej je odovdávaný vysokoškolský index, rôzne druhy tlačív a zabezpečuje sa materiál a služby počas samotného zápisu. Okrem toho sa platí i za ISIC kartu, a to suma vo výške 180 Sk.
Výšku poplatku si stanovuje každá vysoká škola sama a platí pre všetky jej fakulty.
Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika je výška poplatku, ktorá súvisí so zápisom 300 Sk. Jeho výšku určuje rektor univerzity na základe návrhov, ktoré podávajú jednotlivé fakulty. Ako nám povedal dekan Prírodovedeckej fakulty Pavol Sovák "poplatky odzrkadlujú materiálnu náročnosť spojenú s množstvom úkonov, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou vysokej školy. V prípade, že by bol výnos vyšší, ako samotné náklady, tak zvyšok sa stáva súčasťou študentského fondu, ktorý fakulta ročne vyčleňuje na zabeapečenie aktivít Študentskej rady a na podporu rerezentácie študentov."
Z daného výnosu Prírodovedecká fakulta zabezpečuje materiál a služby v študentskom domove, časť nákladov ide na prípravu učební na akademický rok.
Na mnohých univerzitách funguje akademický informačný systém. Uľahčuje študentom vysokej školy prihlasovanie predmetov do rozvrhu hodín, ale i prihlásenie sa na skúšku. Nájdu v ňom i ďalšie dôležité informácie, ktoré potrebujú pre svoje štúdium v danom akademickom roku. Podľa Pavla Sováka by nová verzia akademického informačného systému mala uľahčiť zápis študentov a tým pádom by nákladovosť poklesla. Poplatky by mohli klesnúť alebo by sa úplne zrušili.
Študenta za nezaplatenie poplatku nečaká žiaden postih, pretože "je to súčasť zápisu", povedal P. Sovák. Zákon o vysokých školách dokonca umožňuje odpustenie, zníženie alebo odloženie temínu zaplatenia. Rektor tak môže urobiť s prihliadnutím na výsledky študenta alebo v súvislosti s jeho sociálnym postavením.
Poplatky na Univerzite veterinárneho lekárstva sú pre prvákov a pre ostatné ročníky odlišné. Pri zápise do prvého ročníka študent zaplatí 890 Sk. Táto cena zahrňuje výrobné náklady na študentský preukaz, študijný program, výkaz o štúdiu, čiže index, poistenie študenta na akademický rok, ISIC karta a EMBASE. Pre ostatné ročníky je to 420 Sk, kde už je len poistenie študenta na akademický rok, EMBASE a ISIC karta.
Technická univerzita sa nevymyká od ostatných vysokých škôl v Košiciach. Všetky fakulty postupujú podľa jednotného sadzobníka, ktorý je vždy vydaný najmenej dva mesiace pred začiatkom akademického roka. V akademickom roku 2004/2005 to bolo 300 Sk pre študentov prvého ročníka a 200 Sk pre ostatné ročníky. I piate ročníky na Technickej univerzite platia inú sumu.
Zarážajúci je však na všetkých poplatkoch fakt, že napríklad na košickej Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity je však zápisné do vyšších ročníkov nulové... Prečo teda dokáže jedna škola "zabezpečiť zápis" zadarmo a iné na to potrebujú niekoľko stovák?
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.