Remiáša. V stanovisku to uvádza hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Husárová. Zdôrazňuje však, že to neznamená, že sa skutok nestal. "Iba jednoznačne konštatuje, že ho nespáchali osoby, ktorým bolo vznesené obvinenie," dodáva.
Prokuratúra k tomu dospela po "komplexnom vyhodnotení spisu a vyhodnotení výpovedí svedkov Karola S., Margity S., Otakara N., Milana R., Jozefa H., Petra T., Štefana C., Štefana V., Ladislava T. a utajeného svedka a ďalších svedkov, ako aj iných dôkazov a svedeckých výpovedí". Čo konkrétne títo vypovedali, a prečo si doteraz vyšetrovatelia mysleli, že skutok urobili Oláh s Roháčom, nechce prokuratúra vysvetliť.
Trestné konanie, v ktorom je obvinený bývalý šéf SIS Ivan Lexa za návod na vraždu Remiáša, je na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). "Do tohto konania, tak ako to vyplýva zo zákona, generálny prokurátor nemá možnosť zasiahnuť a je len na rozhodnutí špeciálneho prokurátora, ktorý osobne vec dozoruje, aby rozhodol," uzatvára.
O obžalobe Lexu v prípade vraždy Remiáša sa rozhodne do konca septembra. Lexa si ju mal objednať u bývalého bossa podsvetia Miroslava Sýkoru, aby zlikvidoval nepohodlného svedka. O tom, či bude Lexa obžalovaný, alebo nie, rozhodne špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kováčik hovorí, že svoje rozhodnutie bude ochotný podrobne zdôvodniť aj verejnosti.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka na rozdiel od neho včera odmietol hovoriť o tom, prečo krajská prokuratúra v Bratislave vyšetrovanie Remiášovej vraždy zastavila.
Podľa našich informácií vyšetrovateľ navrhoval zastaviť trestné stíhanie Oláha, ale v prípade Roháča ho chcel ešte nechať otvorené. Krajská prokurátorka Iveta Kopčová však zastavila obidva prípady. Novinárka Ľuba Lesná, ktorá sa prípadu venuje už desať rokov, v apríli 2006 upozornila, že Kopčová prípad dozorovala aj za Mečiara, keď sa uložil. Na protest vtedy z prípadu odstúpil prvý vyšetrovateľ.
Vyšetrovateľ Július Šáray, ktorý mal prípad na starosti, sa nechce vyjadrovať. V decembri 2002 po tom, čo obvinil Ivana Lexu, že si vraždu objednal, povedal: "Po komplexnom zhodnotení dôkazov sme museli proti Lexovi vzniesť obvinenie. Keby sme to urobili neskôr, mohli by nastať komplikácie. Dôkazov na obvinenie sme mali dosť. Okrem svedkov máme aj listinné dôkazy. Mozaika sa postupne doplnila. Listiny potvrdzujú výsluchy svedkov a naopak."
Či sa s tým stotožní aj Kováčik, nie je isté.
Kopčová tesne predtým, ako vznikol úrad špeciálnej prokuratúry, rozdelila celú kauzu na dva skutky - vraždu a objednávku vraždy. Prípad vraždy si nechala. Zároveň nariadila opakovanie výsluchov, ktoré trvalo dva roky.
Remiáš zahynul 29. apríla 1996. Bol najlepším priateľom Oskara Fegyveresa, svedka v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Fegyveres sa ukrýval v zahraničí, pred dvoma rokmi sa však vrátil na Slovensko pod inou identitou a zamestnal sa na polícii. Lesná v apríli napísala, že po návrate odmietol doplniť svoje svedectvo o vražde. Na kauzu únos vydal predseda HZDS Vladimír Mečiar amnestiu. Jeho strana je od spáchania skutku prvýkrát znovu vo vláde.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.