svojho praveku. Medzi týmito palivami dominujú ropa a zemný plyn, ktorých zásoby sa pomaly ale isto stenčujú. Vedci vyrátali, že každý rok spálime také množstvo fosílnych palív, na vytvorenie ktorého potrebovala príroda 20 miliónov rokov. Koniec fosílnej éry sa blíži tým rýchlejšie čím viac stúpa energetická spotreba ľudstva. Táto spotreba by sa podľa niektorých odhadov do roku 2050 zdvojnásobiť, i keď skúsenosť ukazuje, že akékoľvek predpovede na obdobie dlhšie než takých 15-20 rokov sú veľmi nespoľahlivé. Veľkou nevýhodou fosílnych palív je aj to, že ich spaľovaním vznkajú tzv. skleníkové plyny, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.
Aké sú však alternatívy k dnešným fosílnym palivám? Profesor Matthew Davidson z univerzity v britskom Bathe tvrdí, že najperspektívnejšími zdrojmi energie sú solárne články, palivové články a biopalivá novej generácie. "Slnko poskytuje našej Zemi za hodinu toľko energie, koľko vyprodukujeme z fosílnych palív za celý rok," hovorí profesor Davidson. Konverzia slnečnej energie na elektrickú energiu predstavuje preto perpektívny spôsob krytia našich energetických potrieb. Problém je však zatiaľ v tom, že bežné solárne články majú účinnosť len okolo 10 až 15 %. Pri takejto účinnosti by slnečné články museli pokrývať 6 percent plochy USA, aby produkovali dostatok elektrickej energie pre globálnu spotrebu. Vedci preto pracujú na vývoji solárnych článkov, ktorých účinnosť by bola aspoň 35 %. Snahou je vytvoriť solárne články, ktoré by napodobňovali veľmi efektívny proces fotosyntézy, ktorým si rastliny vyrábajú energiu. Snaha nahrádzať dnešné palivá spaľovacích motorov biopalivami, produkovanými z rastlinných olejov, naráža zase na to, že výroba takýchto palív je zatiaľ pomerne nákladná. Aj napriek tomu už existujú v niektorých krajinách čerpacie stanice, na ktorých možno tankovať tzv. bionaftu, v ktorej rastlinná zložka predstavuje približne päť percent. "Na urýchlenie reakcií, ktoré vytvárajú bionaftu, sú potrebné chemické katalyzátory. Tieto katalyzátory však reagujú so znečisťujúcimi prísadami v rastlinných olejoch a vytvárajú neželané vedľajšie produkty. Odstraňovanie znečisťujúcich prísad alebo vedľajších produktov je veľmi nákladné," vysvetľuje profesor Davidson. Chemici na univerzite v Bathe vyvíjajú nové katalyzátory, ktoré nereagujú so znečisťujúcimi prísadami, čo umožní vyrábať bionaftu s nižšími výrobnými nákladmi. Aj napriek takémuto pokroku predstavujú biopalivá podľa odborníkov len krátkodobé riešenie problému s palivami pre spaľovacie motory. "Nemôžeme v Európe pestovať toľko repky olejnatej, aby sme mohli pokryť potrebu palív bez narušenia potravinového reťazca," dodal profesor Davidson. Tím profesora Saifula Islama z katedry chémie univerzity v Bathe pracuje zase na vývoji inovatívnych palivových článkov pre domy a dopravné prostriedky. Palivové články vyrábajú elektrickú energiu zlučovaním kyslíka a vodíka, a to "čistým" procesom, ktorého vedľajším produktom je obyčajná voda. Palivové články sa už skúšajú v autách i v niekoľkých budovách, ale ich prevádzkové náklady sú zatiaľ veľmi vysoké..Profesor Islam používa najmodernejšie počítačové modelovacie metódy na skúmanie nových materiálov, z ktorých by sa dali vyrábať efektívnejšie pracujúce palivové články.
Ukazuje sa teda, že s náhradou terajších fosílnych palív to zatiaľ nie je také jednoduché a jednoznačné, ako by sa to mohlo na prvý pohľad zdať. Tempo vývoja alternatívnych zdrojov energie sa však zreteľne urýchľuje, pretože ľudstvo musí byť pripravené na chvíľu, keď z ropovodov vytečú posledné kvapky ropy a z plynovodov vyfučia posledné litre zemného plynu.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.