zmenu zákona prichádza v čase, keď sa už voľba začala. Ak novelu poslanci schvália, je pravdepodobné, že bude dokončená už za nových podmienok. "Novela má zabrániť patovej situácii, aká nastala pri voľbe riaditeľa v SRo, keď ho rada nebola schopná zvoliť," hovorí autor novely poslanec Dušan Jarjabek (Smer). Zmenu pripravoval v súčinnosti s ministrom kultúry Marekom Maďaričom. Ak sa ani po dvoch kolách žiadnemu z kandidátov nepodarí získať potrebných 10 hlasov členov rady, v treťom kole sa hranica znižuje na osem.
Podľa mediálneho analytika Andreja Školkaya návrh zľahčuje voľbu. "Skúsenosť ukázala, že nájsť zhodu dvojtretinovej väčšiny bez zákulisných dohôd samotných kandidátov je veľmi komplikované." Novela však podľa neho nerieši najpálčivejší problém - kto má byť členom Rady STV. Myslí si, že by v nej mali byť ľudia, ktorí rozumejú tomu, ako fungujú médiá. "Amatéri predsa nemôžu vybrať najlepšieho profesionála ani posudzovať rôzne vysoko odborné a strategické zámery. Bohužiaľ, nedávna voľba členov Rady STV nás presviedča o tom, že stranícke záujmy majú stále prednosť pred odbornosťou a záujmami verejnosti," hovorí Školkay.
Novela mení aj ustanovenie o štatutárnom zástupcovi, ktorý vedie televíziu v období medzi odchodom starého riaditeľa a zvolením nového. Dnes ho vymenúva odchádzajúci riaditeľ. Podľa novely by mala o ňom rozhodnúť uznesením rada. "Nie je rozumný dôvod, prečo by nejakú organizáciu nemohol riadiť štatutárny zástupca určený pôvodným riaditeľom," myslí si Školkay.
Podpredsedníčka Rady STV Lucia Jurgová zmeny v novele víta, podľa nej zníženie kvóra na osem hlasov umožňuje skôr zvoliť riaditeľa. "Pozitívom je aj to, že je tam podrobnejšia špecifikácia podmienok pre kandidátov aj samotnú voľbu," povedala pre SME.
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.