prvého dieťaťa štát rodičom priplatil 11-tisíc korún. S príspevkom pri narodení dieťaťa by tak bolo možné dostať 15 460 korún. Je to však stále menej ako v Česku, kde pôrodné na každého novorodenca predstavuje 17 500 českých korún.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny návrh odôvodnilo tým, že zabezpečenie potrieb prvého dieťaťa je najnákladnejšie. Ročne na Slovensku pribudne zhruba 25-tisíc prvorodených detí, čo predstavuje polovicu všetkých narodených.
Vláda sa podujala záväzok splniť napriek tomu, že ministerstvo financií zásadne nesúhlasilo s tým, ako ministerstvo sociálnych vecí vyčíslilo dosah opatrenia na štátny rozpočet. Do kalkulácie totiž zahrnulo každoročné zvýšenie príplatku o dve percentá ako "mieru inflácie prognózovanú ministerstvom financií". Rezort financií však tvrdí, že takáto inflácia nekorešponduje s jeho júnovou prognózou. "My sa s tým musíme vyrovnať," povedal včera minister financií Ján Počiatek (na snímke). Podľa neho to znamená, že suma určená na priority "sa práve zmenšila".
"My by sme boli radi, keby sa nám rodili deti," povedala podľa ČTK ministerka práce Viera Tomanová.
Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník návrh vlády nepokladá za dobré riešenie. Preferenciou bezdetných podľa neho vláda diskriminuje ľudí, ktorí už dieťa alebo deti majú. "Sociálna politika súčasnej vlády je založená na falošnej solidarite, ktorej cena je vysoká," hovorí Kaník.
Sociologičke Magdaléne Piscovej opatrenie nepripadá diskriminujúce. Takou by potom bola logicky každá zmena, z ktorej neprofitujú všetky skupiny obyvateľstva, poznamenala. Aj ona však vyjadrila poľutovanie nad tým, že sa takýto finančný príspevok bude dávať iba na prvé dieťa.
Presadiť, aby pri narodení prvého dieťaťa štát dal najmenej 15-tisíc korún, sa vláda zaviazala aj v záujme "utvorenia dôstojných podmienok na (...) rast pôrodnosti". Od roku 2003 síce narodených na Slovensku pribúda, no onedlho sa to môže zmeniť. "Ide o opatrenie s krátkodobým účinkom a neistým účelom využitia," povedal demograf Boris Vaňo. Podľa neho tu vôbec nemožno hovoriť o zvýšení pôrodnosti. "Na Slovensku je dobrovoľná bezdetnosť nízka a veľká väčšina prvých detí by sa narodila aj bez príspevku," tvrdí.
Ministerka Tomanová sa neobáva, že by mohlo dochádzať k špekulatívnym pôrodom pre štátny príspevok. Maloleté matky, ktoré nemajú rodičovské práva a povinnosti, by podľa návrhu vlády nárok na peniaze nemali. Matky, ktoré porodili v cudzine, by nárok mali zasa iba vtedy, ak budú najmenej rok predtým zdravotne poistené na Slovensku.
Predpokladá sa, že parlament začne o návrhu rokovať na najbližšej schôdzi.
Za výdaj liekov miesto 20 len 5 korún
Od 1. októbra budú občania platiť v lekárni za vydanie liekov namiesto súčasných dvadsať len päť korún. Zníženie poplatkov schválila včera vláda v nariadení o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Na päť korún sa znižujú poplatky v lekárňach aj držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí dosiaľ platia 10 Sk. Ročne si táto zmena vyžiada asi 570 miliónov korún, strata by sa mala vykryť v rámci limitov rozpočtov verejnej správy. Päťkorunový poplatok ostane v plnej výške lekárňam, strata teda pôjde na vrub zdravotným poisťovniam.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.