ktoré vyvolali pobúrené reakcie moslimského sveta, môžu viesť k dialógu medzi vierovyznaniami. "Dúfam, že pri viacerých príležitostiach počas návštevy ... sa jasne ukázal ... môj hlboký rešpekt pred veľkými náboženstvami, osobitne pred moslimami," povedal Benedikt počas pravidelnej audiencie vo Vatikáne. "Verím, že po prvej reakcii, moje slová na univerzite v Regensburgu môžu byť impulzom a povzbudením k pozitívnemu, dokonca sebakritickému dialógu, tak medzi náboženstvami, ako aj medzi novým myslením a kresťanskou vierou," povedal pápež pred tisíckami veriacich, ktorí sa zišli na Námestí sv. Petra, kde pred audienciou sprísnili bezpečnostné opatrenia.
Pápež, hovoriac po taliansky, zopakoval svoje predchádzajúce vyjadrenia, že krízu vyvolalo "nedorozumenie". "Tým, ktorí si môj text pozorne prečítajú, je jasné, že v žiadnom prípade som si nechcel prisvojiť negatívne slová vyslovené stredovekým cisárom a ich polemický kontext neodzrkadľuje moje osobné presvedčenie," povedal Benedikt. "Môj úmysel bol úplne iný. Chcel som vysvetliť, že náboženstvo a násilie k sebe nepatria, ale náboženstvo a rozum áno," dodal 79-ročný líder miliardovej komunity rímskych katolíkov.
V prednáške na univerzite v Regensburgu Benedikt citoval byzantského cisára zo 14. storočia Manuela II. Paleologosa, ktorý označil časť učenia zakladateľa islamu, proroka Mohameda, za "zlé a neľudské", osobitne "jeho príkaz šíriť vieru mečom". Benedikt v nedeľu povedal, že "hlboko ľutuje" reakcie, ktoré jeho slová vyvolali a že citát neodzrkadľuje jeho vlastné názory. Mnohých moslimských predstaviteľov však vyjadrenie ľútosti neuspokojilo a pápeža žiadajú o jednoznačné a priame ospravedlnenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.