elektrárňam patrila aj malá vodná elektráreň v Spišských Vlachoch.
Postavili ju na ľavom brehu Hornádu pri Starom mlyne v rokoch 1920 - 1921. Pre prívod vody využili mlynský náhon pre Starý mlyn. Spišské Vlachy sa takto zapojili medzi málo miest, ktoré v tom čase mali osvetlenie a mohli začať s elektrifikáciou v širšom rozsahu. Postupne sa rozvodná sieť rozširovala. V rokoch 1929 - 1930 boli na rozvod napojené Veľbachy (dnešné Bystrany) a v roku 1931 aj Spišský Hrušov. Významnú úlohu zohrala táto elektráreň počas druhej svetovej vojny. Pri prechode frontu nebola zničená a jej prevádzka sa mohla hneď obnoviť, takže občania mesta a okolia po prechode frontu mohli využívať elektrickú energiu. V tomto smere nepocítili dôsledky frontových udalostí. Za svoj prínos mestu ju nezachovali ako technickú pamiatku, ale v 50. rokoch minulého storočia bola jej prevádzka zrušená a elektráreň zlikvidovaná. Jej pôvodné miesto dnes už len naznačujú malé zvyšky betónového prepadu) na odvodovom koryte odpadovej vody.
Pripomenutie si zaslúži malá vodná elektráreň v Krompachoch, ktorú uviedli do prevádzky pred 75 rokmi, v roku 1931. Zaradila sa medzi vodné elektrárne na Hornáde a v dobe začínajúcej elektrifikácie významne prispela k dodávke elektrickej energie pre svoje okolie.
Situovaná je na ľavom brehu Hornádu pri Starej maši. Budova elektrárne ešte aj dnes pôsobí moderným architektonickým dojmom.
Keď v päťdesiatych rokoch minulého storočia prevažná časť malých vodných elektrární bola zrušená, táto elektráreň sa nestala obeťou likvidačného procesu. Možno to bolo aj vďaka tomu, že sa nachádzala pri vtedajšej tepelnej elektrárni v Krompachoch, ktorá bola v tom čase najväčšou tepelnou elektrárňou na východnom Slovensku. Malá vodná elektráreň bola k nej pričlenená, čím sa vytvorili dobré podmienky na jej prevádzku. Za doterajšie roky prevádzky, hoci ide o malý výkon, vyrobila dosť elektrickej energie a hlavne s malými prevádzkovými nákladmi.
Autor: Ing. Jozef RABATIN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.