objavili?
Zdá sa neskutočné, čo všetko objavil antický svet. Aj prvý predajný automat pochádza z druhého storočia nášho letopočtu. Zostrojil ho grécky filozof Heron z Alexandrie. Bol to jednoduchý mechanizmus, ktorý po vhodení mince vydal vodu a Heron ho vymyslel špeciálne pre kultové účely. Preto aj bol umiestnený v chrámoch, kde poskytoval vodu na obrad očisty. Oproti iným spôsobom predaja mal jednu výhodu, no dosť podstatnú. Zachovával totiž anonymitu zákazníka. Preto sa veľmi rýchlo rozšíril po celej Rímskej ríši. So zánikom antickej kultúry, jej chrámových obradov pri uctievaní božstiev zanikol aj predávajúci stroj, lebo ľudia ho už nepotrebovali. Vyše 1500 rokov nikto nič podobné nezostrojil popri iných dômyselných automatoch. Nebola motivácia a chýbali predpoklady na využitie takéhoto stroja, nebola všeobecná mena, boli pohyblivé ceny, chýbali vhodné tovary, aj stály dopyt. Po dlhej časovej medzere vznikli v 19. storočí dobré podmienky pre automatizovaný predaj. Priemyselná revolúcia priniesla hromadnú výrobu lacných tovarov, balenie výrobkov, zvýšenie spotreby a zjednotenie meny. To boli vhodné podmienky pre predávajúci stroj. Objavil sa znovu, ale už v novej úlohe a predstavoval začiatok veľkej éry automatizovaného predaja. V 20. rokoch 19. storočia využil anglický nakladateľ Richard Carlile automat na predaj zakázanej literatúry. Touto formou sa chcel nakladateľ zbaviť zodpovednosti za predaj cenzúrou stíhanej literatúry a zákazníkom zaručiť anonymitu. Carlile vedel, že zákazník nebude mať pred strojom morálne zábrany, ani strach z vyzradenia, čiže znovuobjavenie automatu bolo podmienené politickými a etickými okolnosťami, podobne ako u Heronovho automatu nábožensko-etické. U Carlila to boli aj obchodné dôvody.
Iba z obchodných pohnútok vznikol automat na predaj tabaku, preto, aby sa urýchlil a uľahčil predaj frekventovaného tovaru. Mal jednoduchú konštrukciu, podobnú Heronovej. Minca v ňom uvoľnila západku zaisťujúcu vrchnák nádoby a zákazník si z nej mohol naplniť fajku. Po každom použití sa musel vrchnák ručne zatvoriť. Preto bol automat na kontrolovateľnom mieste - pri pulte v obchode alebo hostinci. Nebol dokonalý po technickej stránke, ale obľúbený a fajčiari využívali jeho služby až do konca 19. storočia, kedy sa začali objavovať dokonalejšie konštrukcie. V 60. rokoch sa objavil automat na predaj známok, ktorý skonštruoval Everitt a zdokonaľovali ho jeho nasledovatelia.
U nás sa objavili prvé predajné automaty po prelome storočí. Používali ich na predaj cukríkov a čokolády a niektoré boli kombinované s hudobným automatom. Patrili medzi atrakcie aj v Košiciach. Zostávali dlho ako kuriozita a praktický význam predaja touto formou zostal nepochopený. V Košiciach bol automatizovaný predaj školských zošitov.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.