koncerny, že produkciou škodlivých výfukových plynov prispievajú k skleníkovému efektu a tým k globálnemu otepľovaniu. Práve dôsledky klimatických zmien stoja štátnu pokladnicu milióny dolárov, uvádza sa v žalobe. Ako informovala rozhlasová stanica KCBS, žaloba sa týka koncernov General Motors, Ford, Toyota, Honda, DaimlerChrysler a Nissan.
"Výfukové plyny sú najčastejšou príčinou vzniku uhlíkových emisií, ktoré prispievajú k globálnemu otepľovaniu, avšak vláda vo Washingtone a výrobcovia áut sa doteraz zdráhali proti tomuto javu niečo podniknúť," tvrdí kalifornský minister spravodlivosti Bill Lockyer.
Zväz výrobcov automobilov Alliance of Automobile Manufactures s týmto tvrdením nesúhlasí a vo svojom stanovisku uvádza, že "dnešné autá sú o 99 percent čistejšie ako automobily predchádzajúcej generácie a každý model je vybavený aj technológiou, ktorá šetrí pohonné hmoty."
Kalifornia ešte koncom augusta vyhlásila boj proti škodlivým plynom, ktoré nepochádzajú iba z automobilov, ale vznikajú aj v elektrárňach a rafinériách. Trvá na tom, aby v USA platili v tejto oblasti čo najprísnejšie kontrolné opatrenia. Guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger a poslanci miestneho zastupiteľstva sa zhodli na potrebe zákonnej úpravy redukcie škodlivín v ovzduší a na tom, že výskyt skleníkových plynov by sa mal do roku 2020 znížiť o 25 percent a dostať sa tak na úroveň roka 1990. Schwarzenegger sa v tejto záležitosti výrazne dištancuje od svojho straníckeho kolegu, prezidenta Georgea W. Busha, ktorý odmietol podpísať protokol z Kjóta o ochrane ovzdušia. Priemyselné krajiny sa v Kjótskom protokole zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2010 minimálne o päť percent pod úroveň z roka 1990.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.