Mečířovci po prehre do euroafrickej zóny

Sportnet|25. sep 2006 o 00:00

DAVIS CUP Slovensko - Belgicko 2:3Bratislava (SITA) - Tenisti Slovenska podľahli v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára

DAVIS CUP Slovensko - Belgicko 2:3

Bratislava (SITA) - Tenisti Slovenska podľahli v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v bratislavskej Sibamac aréne NTC Belgicku 2:3 a po troch rokoch budú hrať opäť iba v I. skupine euroafrickej zóny. O neúspechu zverencov kapitána Miloslava Mečířa definitívne rozhodla prvá včerajšia dvojhra, v ktorej za stavu 1:2 na zápasy v súboji jednotiek Dominik Hrbatý prehral s Olivierom Rochusom za 120 minút 2:6, 3:6, 3:6 a hostia sa tak ujali vedenia 3:1. V záverečnej dvojhre dostali príležitosť na oboch stranách náhradníci, keď namiesto pôvodne určených Michala Mertiňáka a Kristofa Vliegena nastúpili Lukáš Lacko a Dick Norman. Ani kozmetická úprava výsledku v podobe víťazstva Lacka 7:6 (5), 6:3 za 74 minút nezabránila druhému zostupu tímu SR (predtým v roku 2002 po prehre v Prešove s Rumunskom 1:4) zo svetovej skupiny najprestížnejšej súťaže mužských reprezentačných výberov. Belgičanom vyšiel až štvrtý pokus o úspech v baráži od roku 2003 a medzi elitnou šestnástkou sa v roku 2007 predstavia po trojročnej prestávke.

SOBOTA

Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Olivier Rochus, Kristof

Vliegen 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7

Hrbatý s Mertiňákom (45. a 47. v svetovom rebríčku štvorhry) vstúpili do dôležitého sobotňajšieho stretnutia bez energie, súhry a úderovej istoty najmä pri volejoch a typických deblových výmenách na kratšie vzdialenosti. Mladší z bratov Rochusovcov Olivier a Vliegen (52., resp. 69.) dokázali brejknúť druhého spomenutého slovenského tenistu hneď v úvodnom a geme a hoci si potom oba páry držali svoje podanie až do stavu 2:4, presvedčivejšie vyznievali Belgičania. Zverenci nehrajúceho kapitána Juliena Hoferlina sa prepracovali k trom za sebou idúcim brejkovým príležitostiam v siedmej hre a poslednú zužitkovali, čím predčasne rozhodli o osude prvého setu. Domáce duo a s ním publikum v sotva na polovicu zaplnenej Sibamac aréne NTC sa začali dostávať do tempa až v druhom sete. V desiatej hre Mertiňák odvrátil hroziaci rebrejk kvalitným "prvým" a čoraz vitálnejší Slováci napokon vyrovnali na 1:1. Zdalo sa, že naša dvojica získa potrebné sebavedomie, lenže kontrolu nad vývojom si stále udržiavali súper. Belgičania v treťom sete zobrali Mertiňákovi podanie na 2:0. Onedlho sa do pozornosti fyzioterapeuta dostal Hrbatého pravý lakeť. Po tomto intermezze nemal žiaden z aktérov výraznejší problém s "prenesením hviezdičky" na druhú stranu, čo znamenalo belgický úspech v pomere 6:3. Slováci akoby pochopili, že už nemajú čo stratiť a musia hrať aktívnejšie. Nástup do štvrtého setu im vyšiel lepšie: pri podaní Rochusa upravili na 2:0 a v dlhom štvrtom geme zobrali servis i Vliegenovi - 4:0. Vyrovnanie na 2:2 a vynútenie druhého "maratónskeho" zápasu tohto predĺženého víkendu bolo len otázkou koncentrácie. Na začiatku piateho setu pri Hrbatého podaní hostia okamžite mali príležitosť byť o krok vpredu, ale 28-ročný Bratislavčan a 26-ročný rodák z Považskej Bystrice - hnaní už naplno zaangažovanými fanúšikmi - odvrátili nebezpečenstvo. Nepodarilo sa im to až v tretej hre, hoci Belgičania sa pri brejkbale ani nedotkli lopty: Mertiňák im ho totiž "premenil" dvojchybou. Slováci však nezložili zbrane a zlikvidovali toto manko ešte pred ďalším oddychovým časom, keď znova nachytali Rochusa. Vzápätí pri Hrbatého podaní vyriešili aj prekérnu situáciu 0:40, a to sériou piatich víťazných fiftínov, ba mohli vyhrať aj štvrtý gem v rade, ale brejkbal za stavu 3:2 nevyužili. Neskôr sami jeden odvracali v deviatej hre a nezachránili sa v jedenástej, keď podával Mertiňák. Rochus následne pri svojom servise situáciu spolu s Vliegenom zvládol a Belgicko v tomto päťsetovom zápase za 206 minút slávilo úspech.

NEDEĽA

Dominik Hrbatý - Olivier Rochus 2:6, 3:6, 3:6

Duel lídrov oboch tímov a na základe rebríčkového postavenia vyrovnaných hráčov (28., resp. 31. v ATP Entry) sa od začiatku vyvíjal v prospech Belgičana. Hrbatý síce viedol v prvých dvoch gemoch 30:0, oba však prehral. Hneď v úvodnej hre nevyužil pri svojom podaní vedenie 40:30. Prišla jeho dvojchyba, víťazný úder súpera a bekhend v sieti z rakety slovenského reprezentanta. Rochus vzápätí brejk potvrdil a svoj servis si podržal až do konca I. setu, ktorý získal za 31 min v pomere 6:2. Dvadsaťosemročnému Bratislavčanovi nevyšiel ani úvod druhého dejstva, v ktorom prvý gem stratil svojou dvojchybou. Proti v pohode hrajúcemu 25-ročnému rodákovi z Namuru sa Hrbatý presadzoval ťažko, pretože mu chýbala úderová istota na vyvinutie výraznejšieho tlaku. Ako sa II. set začal, tak sa i skončil - brejkom mladšieho z bratov Rochusovcov na 6:3. Na ukazovateli skóre v týchto chvíľach svietil rovnaký stav 2:6, 3:6 ako pri poslednom vzájomnom meraní síl týchto tenistov, ktoré na US Open 2004 ešte Hrbatý napokon dokázal vyhrať v päťsetovej dráme. Slovenskej jednotke však na začiatku tretieho setu hrozilo, že podľa vzoru predchádzajúcich dvoch stratí hneď svoje úvodné podanie. To sa síce napokon nestalo, ale predčasné rozhodnutie prišlo za stavu 1:2 a to dokonca čistou hrou. Proti víťazovi minulotýždňového challengerového turnaja z francúzskeho Orléansu si Hrbatý až do konca, ktorý prišiel za 120 minút, nevypracoval ani jednu brejkovú možnosť a napokon prehral tretie dejstvo 3:6.

Lukáš Lacko - Dick Norman 7:6 (5), 6:3

V záverečnej dvojhre obaja aktéri v úvode veľa tenisovej krásy pred hŕstkou divákov neukázali, keď sa hralo prakticky bez výmen. Tridsaťpäťročný ľavoruký belgický dlháň (203 cm) brejkol Lacka v štvrtom geme, ktorý ukončil víťazným forhendom (3:1). Za stavu 4:2 pre Normana sa slovenský mladík dostal k dvom možnostiam získať servis späť a tú druhú aj využil obhodením súpera na sieti. Vzápätí vyrovnal na 4:4, aby sa hneď potom prepracoval k ďalšiemu brejkbalu,

ktorý však tentoraz nepremenil. O osude I. setu sa mohlo rozhodnúť v dvanástej hre, ale Lacko dokázal odvrátiť tri setbaly súpera. V nasledujúcom tajbrejku síce prehrával 2:4, avšak napokon ho vyhral 7:5, pričom premenil svoj prvý setbal. Povzbudený ziskom setu pokračoval 18-ročný Piešťanec v dobrom výkone a za päť minút sa ujal v druhom dejstve vedenia 3:0. Výhodu brejku si udržal až do konca a bez zaváhania zdolal rebríčkovo o 112 miest vyššie postaveného súpera 7:6 (5), 6:3.

ZOSTÁVAJÚCE VÝSLEDKY

Baráž: Španielsko - Taliansko 4:1, Rumunsko - Kórea 4:1, Švajčiarsko - Srsbko 4:1, Rakúsko - Mexiko 5:0, Nemecko - Thajsko 4:1, Holandsko - Česko 1:4, Semifinále: Argentína - Auatrália 5:0, Rusko - USA 3:2.

HLASY PO STRETNUTÍ

Dominik Hrbatý: "Rochus dnes zahral naozaj vynikajúco, takže mne štandardný výkon nemohol stačiť. Tenistovi s takým minimom chýb a skvelým pohybom ťažko ublížite pokusmi o víťazné údery. Uvedomujem si, že som sa nedostal k žiadnemu brejkbalu a nepovažujem to za nejakú raritu. Stáva sa to pomerne často. Môj súper mi nepomohol ani jednou krátkou slabšou pasážou či gemom, počas ktorého by stratil koncentráciu a ja by som sa mohol chytiť. Pamätal som si na ten obrat z US Open 2004 proti nemu a veril som do poslednej lopty, že príležitosť ešte príde, ale nestalo sa. Celé toto daviscupové stretnutie s Belgickom mi odčerpalo veľa síl a som aj mentálne polomŕtvy od únavy. Škoda, že ľudia v Bratislave akoby sa po tých predchádzajúcich úspechoch presýtili tenisom a nevytvorili nám búrlivejšie domáce prostredie. Uvažujem o tom, že svoju účasť na prípadnom ďalšom zápase v tejto tímovej súťaži podmienim aspoň jednorazovým presťahovaním dejiska niekam mimo hlavného mesta, napríklad do Košíc či Žiliny, aby sme všetci dostali nový náboj."

Lukáš Lacko: "Určitá sties nenosť zo mňa opadla až po zisku dôležitého gemu na 3:4. Keď sa mi podarilo v prvom sete proti Normanovi vyrovnať stav pred koncovkou, uvedomil som si, že herne na tohto súpera mám. Zvyšok zápasu som si vychutnal. Celkovo ma však, samozrejme, mrzí, že to už nič nemohlo zmeniť na našom vypadnutí zo svetovej skupiny."

Olivier Rochus: "Toto síce asi nebol môj životný výkon, ale mal som dnes pocit, že lepšie už hrať nemôžem. Bol som spokojný najmä s pohybom a skutočnosťou, že som Hrbatému nedovolil dostávať sa do pozícií na víťazné údery. Nenarátal som za celý zápas viac než vari dve-tri moje zbytočné chyby,

čo sa veru v trojsetovom stretnutí podarí málokedy. V koncovke tretieho setu som sa extrémne sústredil na jeho zisk, pretože Dominik sa zrazu začal zlepšovať. Uvedomil som si, že od prípadného štvrtého dejstva by sa to mohlo začať lámať v jeho prospech - najmä keby vyburcoval publikum. Nás síce prišlo podporiť iba približne 40-50 priaznivcov, ale väčšinou sú to moji kamaráti a známi, prípadne ľudia spojení s kapitánom Julienom Hoferlinom či inými členmi tímu. Ten užší kontakt tam bolo cítiť a ďakujeme im za podporu. Iba ma mrzí, že tu nevidím žiadneho belgického novinára. Ako som povedal už pred zápasom: ich smola a hanba. Myslím si, že sme postúpili do svetovej skupiny zaslúžene aj vzhľadom na výbornú atmosféru v tíme a tú sústredenú snahu, ktorú sme

vyvíjali už štvrtý rok. Budúci týždeň nehrám na žiadnom turnaji a vy tu máte v centre mesta pekný belgický bar, takže nejaké to šumivé a pivo teraz určite padne."

Miloslav Mečíř (nehrajúci kapitán slovenského tímu): "Musím vyzdvihnúť fantastický Rochusov výkon. On dnes nerobil ani vynútené chyby, nieto nevynútené. Škoda, že Dominik, na ktorom si veru v minulosti u nás vylámali zuby aj renomovanejší hráči, okamžite v úvode zápasu a potom aj druhého setu stratil svoje podanie: táto skutočnosť sa podpísala pod vývoj. Urobil viacero chýb, na ktoré nie sme u neho zvyknutí. Bojoval, ale nedokázal nájsť recept na súperovu hru. Pri predchádzajúcom vzájomnom stretnutí takisto prehrával 0:2 na sety a ešte vývoj obrátil. Do poslednej chvíle sme teda verili v niečo podobné, dnes to však nebol Hrbatého deň. Aj také sa pritrafia, najmä ak ste pod sústavným tlakom hlavnej zodpovednosti za omladený tím. Lukáš Lacko mal proti Normanovi tiež pomalší rozbeh, ale potom si počínal priam ako profesor a potvrdil, že je prísľubom pre budúcnosť. Celkovo som na výkon chlapcov v tomto barážovom stretnutí hrdý. Žiaľ, nie vždy sú hody."