ministri sa až na poslednú chvíľu dozvedia, o čom budú rokovať. Z jedenástich rokovaní vlády sa takto dodatočne do programu zaradilo viac než šesťdesiat bodov.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová na tom nevidí nič mimoriadne. "Zaraďovanie dodatočných materiálov do programu rokovania vlády je štandardný postup, ktorý nie je v rozpore s rokovacím poriadkom," povedala.
Medzi dodatočne zaradenými bodmi bolo zatiaľ množstvo personálnych zmien novej vlády na rôznych postoch v štátnych úradoch. Okrem nich sa však na poslednú chvíľu dostali do programu aj dôležité a zásadné návrhy.
Členovia predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu sú týmto postupom prekvapení. "Priznám sa, všimol som si to," povedal bývalý vicepremiér za SMK Pál Csáky. Dokumenty podľa jeho slov pred rokovaním vlády prechádzajú medzirezortným pripomienkovým konaním, kde sa odborne "vyčistia". Keď sa dokumenty dostanú na program vlády v deň rokovania, ide o menej transparentný prístup a hrozí aj väčšie riziko odborných chýb, mieni Csáky. "Pravdepodobne je to aj preto, že táto vláda nie je de facto koaličnou vládou, ale vládou jednej strany," dodal. Nevylúčil, že môže ísť aj o "hry", aby sa znížil priestor pre koaličných partnerov.
Za bývalej vlády sa materiály zaraďovali do programu v deň rokovania len výnimočne, tvrdí Csáky. Premiér Dzurinda to vraj robil tak, že si zavolal vicepremiérov a spýtal sa ich na názor. "Mali sme právo veta ako predsedovia ministerských klubov. Niekoľkokrát som toto právo v chúlostivých situáciach aj využil," hovorí Csáky.
Aj bývalý vicepremiér za KDH Daniel Lipšic povedal, že materiály sa na rokovania zaradila predchádzajúca vláda dodatočne len výnimočných prípadoch. "Je to neobvyklé. Ani verejnosť nemá predstavu, o čom rokuje vláda a ani vláda nemôže zodpovedne rozhodovať, pretože materiál pozná len jeden minister, teda predkladateľ," povedal.
Lipšic si spomenul, že s materiálmi na poslednú chvíľu vedel prísť občas bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Premiér Dzurinda vraj v takých prípadoch trval na tom, aby sa bod odložil, ak nejde o mimoriadne naliehavú záležitosť.
Čo tiež vláda dostala na poslednú chvíľu
- návrhy na viazanie výdavkov kapitol štátneho rozpočtu na tento rok
- návrh ďalšieho postupu v privatizácii časti majetkovej účasti štátu v bratislavskom letisku
- novela zákona o zdravotnom poistení
- materiál o cenách energií a pohonných hmôt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.