Kofeinovým nápojom v školských automatoch odzvonilo
Nariadenie vlády prikazuje prevádzkovateľom škôl a školských zariadení zabezpečiť, aby sortiment tovaru v zriadených bufetoch a automatoch
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zodpovedal zásadám zdravej výživy. Konkrétne neobsahoval najmä alkoholické nápoje, nápoje s obsahom kofeínu, chinínu a tabakové výrobky.
Zástupy žiakov čakajúcich počas prestávky na kávu postupne miznú. Tlačidlá na výber tohto obľúbeného nápoja sú zablokované alebo prelepené oznamom o jeho obmedzení.
"Keď začínam nultou hodinou jeden pohár kávy mi pred začatím často dlhého dňa padne veľlmi príjemne.Nemyslím že je na tom niečo zlé. A nechápem zmysel tohto zákazu", vyjadril sa maturant Tomáš. Je však dôležité pripomenúť, že opatrenie sa vzťahuje nielen na kávu, ale ja na sýtene sladené nápoje známych značiek, ktoré by mali taktiež zmiznúť z pultov dostupných študentov.
Podobný krok museli prijať napríklad aj v Lotyšsku, kde sa zákaz týka všetkých výrobkov obsahujúcich umelé potravinové farbivo, ochucovadlá, sladidlo a kofeín. Smažené lupienky, malinovky, žuvačky a rôzne sladké pochúťky boli nahradené zdravšou alternatívou. Hlad a smäd tam žiaci umlčiavajú sušeným ovocím, nesolenými arašidmi, ovsenými koláčikmi a nesladenými džúsmi. Nie jeden študent by však potvrdil, že niekedy potrebuje dobiť energiu čímsi slastným pre jeho chuťové poháriky ako je čokoláda či chrumky.
"Súhlasím s tým, aby k nej nemali prístup žiaci na základných školách. Ale polovica našich študentov je nad osemnásť rokov a okrem nich je na škole viac ako osemdesiat zamestnancov. Osobne si nemyslím, že tá káva je silná, či až taká škodlivá, a preto by tu aj táto možnosť výberu mala byť. Nesmie sa však podávať nielen káva, ale aj iné nápoje s kofeínom. Ale nemôžeme zabrániť žiakom, aby si ich priniesli do školy. Videla som študentku, ktorá si kávu doniesla v termoske... Bola som prekvapená novinke, no musím zákon rešpektovať.", prezradila svoje stanovisko riaditeľka Gymnázia Šrobárova, Jana Teššerová. "Rozmýšľame o bezkofeinovej káve v automatoch.", dodala ako riešenie situácie.
Aké sú vlastne účinky kofeínu na ľudské telo? Káva dodáva pocit pohody a vyrovnanosti. Pomáha pri únave a v menších dávkach uvoľňuje svaly. Vo väčších dávkach môže káva pôsobiť ako uspávadlo, ovplyvňuje rovnováhu a stabilitu, sťahuje zorničky a čiastočne mení vnímanie hĺbky a vzdialenosti. Pozitívne účinky sa prejavujú v tom, že človek je priateľsky naladený a káva ukľudňuje myseľ. Taktiež krátkodobo zvyšuje krvný tlak, čo je aj dôvod kvôli ktorému prijíma kofeínovú dávku mnoho ľudí.
Ostáva teda na študentoch či si kávu, kapučíno alebo iné nápoje obsahujúce dané látky budú nosiť z domu, alebo do kaviarne zavítajú až po vyučovaní.
Nariadenie vlády SR nadobudlo účinnosť 1. júna 2006. V mnohých školských budovách akákoľvek zmena, či zmienka obmedzujúca automaty či bufety ešte badateľná nie je. Nezdravý štýl života by sa mal vytrácať nielen zo škôl, ale aj zo života jednotlivcov. Keďže niekde začať treba, znižovať návykovosť na kofeín u mladých ľudí z odborného hľadiska dobrým krokom.