roku 1920 spečatila rozpad niekdajšieho Uhorska. Podľa Duraya "je možné viesť späť až k Trianonu aj blízkovýchodný konflikt, palestínsko-izraelský konflikt".
Duray vystúpil na akcii v maďarskom Komárome, ktorej hostiteľom bol podľa spravodajského servera hirszerzo.hu kandidát opozičnej strany Fidesz na starostu mesta. Ďalším hosťom mal byť predseda iredentistického hnutia 64 žúp László Toroczkai, ktorý však neprišiel.
Jednou z príčin Trianonu bola podľa Duraya snaha zničiť dve veľké ríše, rakúsko-uhorskú a tureckú. "V prípade tureckej ríše bolo hlavným cieľom presne to, aby z nej mohli vytrhnúť palestínske územie a previesť ho pod anglickú vládu, pretože len tak na ňom mohol vzniknúť štát Izrael," cituje Duraya hirszerzo.hu.
Nebolo to po prvý raz, keď Duray označil vznik Izraela za príčinu Trianonu. Urobil tak aj na pripomienke výročia podpisu zmluvy vlani v dedinke Kráľovičove Kračany pri Dunajskej Strede. Jeho prednášku si vypočuli napríklad predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos či vtedajšia štátna tajomníčka ministerstva kultúry Ágnes Biró.
Duray sa vtedy v dlhšom historickom výklade dostal až k činnosti tajných služieb a slobodomurárov. Bodom zvratu však podľa neho bola snaha sionistov o vytvorenie židovského štátu v Palestíne a ich schopnosť presvedčiť USA, aby pre to vstúpili do vojny a rozhodli tak o porážke ústredných mocností. V júni tohto roku pri odhaľovaní trianonského pamätníka v Maďarsku zase Duray Trianon označil za príčinu nacistických a komunistických zločinov vrátane holokaustu.
V sobotu sa Duray na svojej webovej stránke vyjadril aj k udalostiam v Budapešti minulý týždeň. Zastal sa ľudí, ktorí zaútočili na budovu maďarskej televízie. Tú totiž podľa neho od roku 1957 ovládajú komunisti a ich obmena, liberáli.
Duray označuje súčasnú maďarskú vládu a parlamentnú väčšinu za nelegitímnu a dokonca protiústavnú, pretože v predvolebnej kampani klamala. Klamala však podľa neho vždy. Ako dôkaz uviedol napríklad referendum o dvojakom občianstve. Pozadie referenda podľa neho naznačuje možnosť sprisahania, na ktorom okrem maďarských vládnych strán "spolupracovali rumunská tajná služba alebo iné tajné služby". Cieľom sprisahania bolo vraj ponížiť a ďalej rozdeliť maďarský národ.
Autor: pm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.