Pôvodne sa mali obaja stretnúť v piatok, ale Mazák stretnutie zrušil. Dôvodom sú jeho povinnosti v zahraničí. Mazák totiž odchádza do Luxemburgu, kde bude šesť rokov pôsobiť ako advokát Súdneho dvora Európskych spoločenstiev. Pôvodne 13-člennému súdu tak odíde ďalší sudca. Chod súdu to podľa jeho hovorcu Štefana Németha nenaruší.
Prechod kompetencií po odchode predsedu Ústavného súdu presne rieši ústava. Jeho právomoci preberá podpredseda súdu, čiže najsilnejším mužom na Ústavnom súde sa od stane Eduard Bárány.
Chod súdu viac ako odchod Mazáka obmedzuje to, že už tri roky mu chýbajú dvaja sudcovia. Na akékoľvek rozhodnutie súdu v plenárnej veci totiž treba nadpolovičnú väčšinu siedmich hlasov. Odvtedy, čo je plénum ochudobnené o dvoch členov, sa stáva, že hlasovanie sa skončí 6:5. Súd tak musí zamietnuť vec z formálnych dôvodov. "Je to najhoršie riešenie, lebo potom sa nikto nedozvie, akým smerom súd vec riešil," pripustil Németh. Naposledy takáto situácia vznikla koncom augusta, keď súd rozhodoval o návrhu generálneho prokurátora, ktorý namietal neústavnosť ustanovenia zákona o voľbách do orgánov samospráv, ktoré sa týkajú Bratislavy a Košíc.
Situácia sa môže ešte skomplikovať, ak sa poslancom parlamentu nepodarí čoskoro zvoliť pätnástich kandidátov na ústavných sudcov. V januári sa skončí funkčné obdobie ďalších šiestim sudcom, medzi ktorými je aj Bárány. V takom prípade by ho podľa ústavy zastupoval najstarší sudca súdu. Podľa najhoršieho možného scenára by však v tom čase mal Ústavný súd len štyroch členov. Na takúto situáciu existuje krízový scenár, podľa ktorého by sa plenárne veci vôbec neriešili a súd by pracoval len ako jeden štvorčlenný senát. Fungoval by takto dovtedy, pokiaľ by poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov. Z nich potom musí ústavných sudcov vybrať prezident. "Veríme, že k takejto situácii nedôjde," vyhlásil hovorca súdu. O kandidátoch by mali poslanci hlasovať už na októbrovej schôdzi.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.