polícia. Správna rada Ústavu pamäti národa rozhodla, že potom, čo sa tento spis a ešte ďalšie štyri spisy týkajúce sa troch osôb nenašli ani v Langošovej pozostalosti, ani v archíve alebo v ústave, sa obráti na políciu. Včera o tom informoval podpredseda rady Ján Ondriaš.
Langoš si prostredníctvom pracovníkov sekcie sprístupňovania vypožičal spolu sedemnásť dokumentov. Robil to napríklad vtedy, keď chcel skontrolovať prácu sprístupňovacieho oddelenia. Kontroloval, či sú vyčiernené všetky osobné údaje. Po jeho smrti pracovníci archívu v júli požiadali na základe kontroly o vrátenie spisov. Dvanásť z nich sa našlo v Langošovej kancelárii, päť zmizlo.
"Momentálne nevieme povedať, či sa tieto materiály dostali z ústavu počas života Jána Langoša, alebo až po jeho smrti," povedal Ondriaš.
Kancelária Langoša bola niekoľko dní po jeho smrti otvorená. "Kancelária bola neustále otvorená, horela tam sviečka, bol tam jeho obraz. Takúto fotografiu som si všimol aj v tlači," povedal Ondriaš.
Kanceláriu prehľadali až po niekoľkých dňoch, vtedy tam aj našli dvanásť zväzkov. "Nebolo to okamžite." Nie je teda vylúčené, že do nej mohol niekto nepozorovane vojsť a spisy zobrať.
Kto bude celý prípad vyšetrovať, Ondriaš nevedel povedať, políciu o tom budú informovať dnes.
O prípade bude rokovať aj Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.