paušálne náhrady, ktoré štát poskytuje zákonodarcom k ich platu. Hrubý plat poslanca predstavuje 51 800 korún, ale s paušálnymi náhradami to môže byť až 93 420 korún.
"Rozhodli sme tak preto, lebo chceme zdaňovanie paušálnych náhrad rozšíriť aj na sudcov, prokurátorov, vedúcich služobných úradov či štátnych tajomníkov," povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál. Podľa jeho slov chce ministerstvo novelu zákona pripraviť, ale až začiatkom budúceho roka.
Premiér Robert Fico koncom júla v pripomienkach k návrhu programového vyhlásenia vlády napísal, že by mal plat poslanca do milionárskej dane "patriť automaticky". V súčasnosti plat poslanca predstavuje trojnásobok priemernej mzdy v roku 2005. Na budúci rok to bude viac. Napriek tomu sa poslanci nedostanú medzi tých, ktorí budú platiť vyššie dane.
Ministerstvo financií totiž navrhuje, aby suma, ktorú si daňovníci môžu odpočítať od daňového základu, postupne začala klesať až od hrubého mesačného zárobku viac ako 56-tisíc korún. Nezdaniteľné minimum má úplne zaniknúť pri príjme 88 500 korún. Ľudia s takýmto a vyšším zárobkom potom na daniach ročne zaplatia viac o 18-tisíc korún.
Ak sa poslancom do daňového základu nezapočítajú paušálne náhrady, ktoré dosahujú viac ako 35-tisíc korún mesačne, vyhnú sa tzv. milionárskej dani.
Paušálne náhrady poslanci využívajú na úhradu nákladov, spojených s výkonom ich funkcie. To je aj dôvod, pre ktorý časť z poslancov návrh ministerstva financií zdaňovať tieto príspevky kritizovala. Došlo by totiž k ich dvojitému zdaneniu.
Poslanec Smeru Róbert Madej stroho podotkol, že je zodpovednosťou vlády a ministerstva financií, aké návrhy predložia. Poslanec HZDS Milan Urbáni pojem milionárska daň neuznáva, kým sa nezadefinuje, čo vlastne znamená. Hovorí, že nemá problém s prijatím "férového zákona". Nepáči sa mu však, aby sa paušálne náhrady zdaňovali iba poslancom. "Nech platia jasné pravidlá pre všetkých," podotkol.
Opozícia zasa hovorí o populizme Smeru, keď jeho predseda Robert Fico prízvukoval, že milionárska daň by sa mala vzťahovať aj na poslancov. Július Brocka z KDH povedal, že "poslanci, ktorí vykonávajú mandát na plný úväzok, nepodnikajú a nemajú príjem z iných činností, určite nie sú milionármi".
Podľa Stanislava Janiša z SDKÚ Smer najskôr rozpráva "strašne populárne", ale neskôr prichádza na to, že veci sú zložitejšie. Poslanec parlamentu totiž nie je klasickým zamestnancom a paušálne náhrady mu majú slúžiť na náklady spojené s výkonom jeho funkcie, tvrdí. Podľa Janiša koalícia nedomyslela, že na platy poslancov sú nadviazané aj platy sudcov či prokurátorov.
Ak by návrh prešiel, za súčasných daňových podmienok by bratislavský poslanec prišiel skoro o sedemtisíc korún mesačne, mimobratislavský takmer o osemtisíc.
Hrubý plat poslanca - 51 800 korún
Paušálna náhrada - 70 až 80 percent hrubej mzdy
Hrubý plat s paušálnou náhradou bratislavského poslanca - 88 230 korún
Hrubý plat s paušálnou náhradou mimobratislavského poslanca - 93 420 korún
Autor: iš, ľja, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.