Bezpečnostné opatrenia sa v Česku rozšírili aj mimo Prahu
Praha (TASR) Krajské policajné správy v Česku dostali od policajného prezidenta Vladislava Husáka rozkaz, aby "zaktivizovali pozornosť na rizikových
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
miestach, akými sú priehrady či elektrárne". Prezident českej polície Husák to povedal v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka Mladá fronta Dnes (MFD). Zároveň ale verejnosť ubezpečil, že nie je dôvod znepokojovať sa.
Rozkaz totiž podľa policajného prezidenta automaticky neznamená, že polícia začala strážiť všetky tieto objekty. "Iba sme policajtov v krajoch vyzvali, aby boli voči istým objektom obozretní," vysvetlil. Podľa najvyššieho muža českej polície, naďalej existujú dôvody, aby posilnené policajné hliadky na uliciach Prahy zostali. "Riziko teroristických útokov trvá," pripomenul Husák.
V súvislosti s informáciami o teroristickej hrozbe v Prahe, ktoré české tajné služby dostali od kolegov zo zahraničia v piatok, česká polícia podľa Husáka vytipovala v Prahe 20 rizikových miest, ktoré sú obsadené uniformovanými policajtmi aj príslušníkmi bezpečnostných zložiek v civile. "A bude to tak aj v ďalších dňoch a možno aj týždňoch. To je všetko, čo môžem povedať," podotkol. "Ľuďom sa možno na prvý pohľad zdá, že je iba viac policajtov na uliciach, ale inak sa nič nedeje. Spravodajcovia a analytici však v týchto dňoch pracujú - okrem prestávok na odpočinok - 24 hodín denne."
Policajný prezident ČR Vladislav Husák v MFD odmietol tézu, že viditeľné policajné opatrenia sú prekážkou pátrania detektívov a agentov po teroristoch, a že polícia mala radšej vypátrať a zatknúť teroristov v tichosti. "Vieme toho dosť na to, aby sme policajtov vyslali do ulíc, a vieme toho dosť na to, aby sme urobili aj to, na čo sa pýtate," odpovedal najvyšší predstaviteľ českej polície.
Jeden zo štyroch mužov, ktorých pred týždňom zadržali v Nórsku kvôli podozreniu z prípravy teroristických útokov, mal podľa denníka Mladá fronta dnes (MFD) kontaktnú osobu v Prahe. Denník MFD o tom informuje s odvolaním sa na nórskych novinárov a políciu. Touto osobou bol podľa českého denníka kosovský Albánec Princ Dobroši. V minulosti viedol kosovsko-albánsku mafiu, ktorá kontrolovala tzv. severnú cestu balkánskej drogovej cesty a v 90. rokoch bol jedným z najhľadanejších drogových bossov.
Sprísnené bezpečnostné opatrenia v Prahe, ktoré platia od soboty, sa dávajú do súvislostí práve so zatknutím štyroch osôb v Nórsku. Ale oficiálne zdroje to zatiaľ nepotvrdili, poznamenal český denník. Kosovský Albánec Princ Dobroši bol v roku 1993 zatknutý v Nórsku a v roku 1994 bol za drogové delikty odsúdený na 14 rokov odňatia slobody. O tri roky neskôr ale z väzenia utiekol a drogový biznis v Škandinávii riadil z Prahy. V hlavnom meste Česka ho polícia zatkla v roku 1999 a vydala späť do Nórska. Za dobré správanie sa bol Princ Dobroši pred časom prepustený na slobodu.
Podľa MFD jeden zo zadržaných v Nórsku pre podozrenie z prípravy teroristických útokov, nórsky občan pakistanského pôvodu, v lete navštívil Princa Dobrošiho v kosovskej Prištine. Podľa šéfa českej protidrogovej centrály Jiřího Komorousa sa Dobroši vlani na niekoľko týždňov objavil v Prahe, kde žije jeho manželka a dve deti. Komorous v tejto súvislosti konštatoval, že informácie o tom, že by sa tento kosovský Albánec opäť venoval drogovému biznisu, polícia nemá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.