začali včera večer. Počas dvojdňovej návštevy zameranej na cezhraničnú spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou si pamiatku zmasakrovaných židov uctil aj podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. Na spomienkovej akcii sa zúčastnia štyria prezidenti, vrátane izraelského Mošeho Kacava, a okolo 1000 hostí zo 41 krajín.
Ukrajinskí predstavitelia usporiadali podľa vlastných slov spomienku preto, aby ukázali svetu, že postsovietska republika sa už úplne zbavila nanúteného mlčania o tragédii. "Židia žijúci v Kyjeve a jeho okolí sa dostavia 29. septembra 1941 o 8.00 h na roh ulíc Melnikovova a Degťarevova. So sebou si vezmú doklady, peniaze teplé oblečenie atď. Všetci židia, ktorí neuposlúchnu toto nariadenie a budú pristihnutí kdekoľvek inde, budú zastrelení. Všetci civilisti, ktorí vniknú do budov evakuovaných židov a odcudzia ich majetok, budú zastrelení," zhruba v tomto znení vylepili vyhlášku príslušníci novozaloženej ukrajinskej milície niekoľko dní po dobytí Kyjeva nemeckou armádou.
Po meste sa začala šíriť fáma o presídlení židov do geta. Niektorí židia dorazili na miesto určenia dokonca skoro ráno v nádeji, že dostanú lepšie miesto vo vlaku. V to ráno ich čakala iba smrť. Po trojkilometrovom pochode z Kyjeva ich donútili vyzliecť sa. Na okraji rokliny Babí Jar (Ženská roklina) ich rozdelili do skupín - muži, ženy, deti - a po 48-hodinovej streľbe v nej našlo svoju smrť najmenej 33 771 židov, ako uvádzajú záznamy nemeckej armády.
V nasledujúcich mesiacoch Babí Jar zaplnilo okolo 100 000 tiel ďalších Kyjevčanov vrátane zajatých vojakov Červenej armády. Spomienkové akcie na tieto zverstvá inicioval prezident Viktor Juščenko v čase, kedy je ukrajinská židovská komunita čoraz viac frustrovaná antisemitskými náladami v krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.