firiem.
Čínska vzdelávacia a výskumná sieť zatiaľ spojila 167 inštitútov a fakúlt na 25 univerzitách v 20 najväčších čínskych mestách. V súčasnosti sa v Číne využíva pomalší a obmedzenejší internetový protokol, v ktorom je limitovaný počet internetových adries a menšia ochrana.
Nový protokol zaručí prenos od 2,5 až do 10 gigabajtov za sekundu, čo je stonásobok súčasnej rýchlosti. Výskumníci v Spojených štátoch, Japonsku a Južnej Kórei veria, že sa im takýto protokol podarí v rámci najväčších komunikačných sietí zaviesť do roku 2010. Nový protokol IPv6 ponúka neobmedzený počet internetových adries, zvýšenú ochranu osobných dát a je kompatibilnejší s mobilnými telefónmi i inými zariadeniami.Čínski vedci dostali vládne povolenie na výskum a zavedenie nového internetového protokolu už v roku 2003, aby tak pomohli domácim technologickým spoločnostiam vybudovať konkurencieschopné prostredie pre internet novej generácie. V Číne v súčasnosti operujú americké spoločnosti Cisco Systems a Juniper Networks, fungujúce na protokole IPv4.
Skúšobné spustenie protokolu IPv6 sa očakáva už koncom roka. S novými aplikáciami a hardvérovou podporou sa z čínskych technologických spoločností stanú vážni hráči vo svete medzinárodnej komunikácie.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.