Argumenty Štefana Harabina, ktoré dnes predkladá na vládu, komentoval bývalý minister Daniel Lipšic.
Harabin: "Vznik Špeciálneho súdu a aj zriadenie Úradu špeciálnej prokuratúry boli iba politickým riešením, súdnictvo aj v minulosti dokázalo rozhodovať korupčné prípady, a to aj bez špeciálnych inštitúcií."
Lipšic: "Len na porovnanie: V roku 2001 boli za celý rok použití traja agenti pri odhaľovaní korupcie, od roku 2005 do 1. 7. 2006 len špeciálna prokuratúra použila agenta vo viac ako 100 prípadoch a v každom prípade takmer úspešne. V roku 2002 sa dostali prípady korupcie na súd len výnimočne."
Harabin: Špeciálni sudcovia musia získať previerku Národného bezpečnostného úradu. "Počas preverovania sa okrem iného dozvedia tajné služby podrobnosti zo súkromného života sudcu a jeho citlivé a slabé miesta, lebo tie má každý občan. Takto sa sudca stáva nielen prevereným, ale vládna moc má podrobné informácie o jeho slabých miestach a nejde pritom vôbec o podozrenia z nezákonného rozhodovania, korupcie a podobne." Výkonná zložka moci môže získať vplyv na špeciálnych sudcov a prokurátorov. "14 sudcov Špeciálneho súdu sa dá politicky ovládnuť oveľa ľahšie ako 1300 sudcov všeobecného súdnictva."
Lipšic: "NBÚ je orgán, ktorý je nezávislý a jeho riaditeľa volí parlament. Všetky informácie získané v previerkach podliehajú mlčanlivosti. Je dôležité, že sudcovia a prokurátori majú povinnosť prejsť previerkami, aby neboli pochybnosti o ich morálnej bezúhonnosti, čo sa týka ich majetkových pomerov, vzťahu s kriminálnym prostredím. Spochybňuje vlastne existenciu NBÚ. On mal tiež možnosť byť v odvolacom senáte Špeciálneho súdu, ak by si dal žiadosť o vykonanie previerky, neurobil tak. Previerky pritom musia mať aj iní štátni funkcionári, tí nie sú vydierateľní?"
Harabin: Ostatní sudcovia sú diskriminovaní, lebo špeciálni sudcovia sú lepšie ohodnotení.
Lipšic: "Každý sudca mal možnosť sa prihlásiť do výberového konania, ak súhlasil s previerkou. Bolo to otvorené konanie. Určite, sudcovia, ktorí rozhodujú v tých najzávažnejších prípadoch, musia byť dobre ohodnotení. Každý sudca a prokurátor, ktorý išiel do týchto inštitúcií, musel urobiť ťažké rozhodnutie v živote, presťahovať sa od rodiny alebo s ňou. Aká je cena, že vedú iný obmedzenejší život? Spoločnosť ich musí podporovať. Idú do rizika a prejavujú odvahu aj preto, aby sa Slovensko naďalej mohlo nazývať právnym štátom."
Harabin: Odmeňovanie tzv. kooperujúcich sudcov vyššími platmi, neštandardným kariérnym postupom a poskytnutím iných materiálnych, ale aj nemateriálnych výhod s cieľom stimulovať ich na prijatie názorov vlády v každom konkrétnom prerokúvanom prípade alebo všeobecne, možno považovať za "systémovú a veľmi rafinovanú štátnu korupciu prostredníctvom výkonnej moci".
Lipšic: "Žiaden štát nemôže mať legitímny cieľ trestne stíhať nevinné osoby. Konkrétny príklad: Špeciálna prokuratúra minulý týždeň zastavila trestné stíhanie Ivana Lexu vo veci návodu na vraždu. Mohla tak urobiť už pred pár mesiacmi, rozhodnutie je zákonné a správne. Ak sa hovorí o kauze Ivana Lexu, že je citlivá politicky a Harabin naznačuje, že sudcovia sú zneužiteľní, tak toto rozhodnutie to jasne vyvracia."
Harabin: "Napriek týmto finančným výhodám sú špeciálni sudcovia menej výkonní ako ich kolegovia na všeobecných súdoch. Štrnásť sudcov Špeciálneho súdu k 30. júnu 2006 právoplatne uzavrelo na hlavných pojednávaniach iba 28 vecí."
Lipšic: "Ale akých vecí! Sú to skutkovo rozsiahle prípady, ktoré majú desiatky tisíc strán - Devín banka, kyselinári, olejári, Majský a Pachinger. Napriek tomu vo viacerých prípadoch Špeciálny súd rozhodol v priebehu jedného roku. Má na to vytvorené podmienky. Keby tieto prípady riešili všeobecné súdy, zďaleka ešte nie sú v takom štádiu konania."
Harabin: Agendu chce presunúť na okresné súdy väčšinou v sídle kraja - sudcovia pojednávajúci tieto trestné činy budú mať mesačný príplatok 5000 korún.
Lipšic: "Tu si pán minister protirečí, keď aj týmto sudcom chce dať príplatok a už nehovorí o korupcii. Problém je v tom, že závažné kauzy sa zrejme začnú pojednávať odznovu a obžalovaní pôjdu na slobodu. Zodpovednosť za to bude niesť vláda."
Autor: vev, mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.